de gb cz Wybór czcionki standardowej Wybór czcionki średniej Wybór czcionki dużej    Wybór kontrastowej czcionki standardowej Wybór kontrastowej czcionki średniej Wybór kontrastowej czcionki dużej     Mapa strony internetowej PNGS

Góry Stołowe - kraina zrodzona z morza

_   Turystyka

Pies w parku

W większości Parków Narodowych obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Psy mogą zakłócać naturalne procesy ekologiczne, wpływać negatywnie na siedliska dzikiej przyrody, płoszyć dzikie zwierzęta, niszczyć rośliny, a nawet rozprzestrzeniać choroby zakaźne dotykające dziko żyjące zwierzęta! Ograniczenia te wynikają bezpośrednio z aktualnej Ustawy o Ochronie Przyrody.

Choć rozumiemy, że wiele osób uwielbia podróżować z czworonogiem, niestety na terenach ochrony czynnej i ścisłej – których jest sporo na terenie PNGS – obowiązuje zakaz wprowadzania psów.

Dlaczego pies na terenie PNGS musi być na smyczy? Pomijając kwestie bezpieczeństwa innych turystów, gdzieś tam z bezpiecznej odległości możesz być obserwowany przez wilka… Są to zwierzęta terytorialne, które mogą czuć się zagrożone w związku z obecnością swojego dalekiego psiego kuzyna. Źle znoszą hałas i natężony ruch turystyczny, zwłaszcza w okresie rozrodu i wychowywania młodych.

Pamiętajmy, że wrażliwy ekosystem bardzo łatwo zakłócić, za to przywrócenie go do stanu pierwotnego to już nie lada wyzwanie!

UWAGA! Poruszanie się z psem po trasach turystycznych na Błędnych Skałach oraz na Szczelińcu Wielkim jest zabronione! W obrębie Szczelińca Wielkiego, istnieje możliwość dojścia z psem TYLKO do Schroniska PTTK Na Szczelińcu.

mapa pies w parku

Park Narodowy Gór Stołowych
ul. Słoneczna 31   
57-350 Kudowa Zdrój
tel. +48 74/ 8661-436, +48 74/ 8662-097
fax. +48 74/ 8654-918
pngs@pngs.com.pl

Copyright by Park Narodowy Gór Stołowych