28 sierpnia 2023
Już 2 września o godzinie 11.00 w Karłowie rozpoczynamy kolejną edycję imprezy "Skąd się bierze wełna?"
W programie między innymi: pokazy strzyżenia owiec, historyczne metody obróbki wełny, warsztaty kaletnicze, pokazy gotowania na żywo i wiele innych.
Więcej informacji na profilu FB.
Zapraszamy do Centrum Szkoleniowo Edukacyjnego PNGS!
8 sierpnia 2023
Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest organizatorem konkursu "Lokalne Ekopraktyki".
Konkurs "Lokalne Ekopraktyki" skierowany jest do organizacji działających w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najciekawszych inicjatyw ekologicznych (zrealizowanych w ciągu ostatniego roku, licząc od daty ogłoszenia konkursu), przez organizacje lokalne.
Węcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/ekopraktyki oraz na profilu FB Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
26 kwietnia 2023
Początek sezonu już DZIŚ, a majówka za pasem. Zamknięcie DW387 na odcinku Radków/Karłów stanowi duże utrudnienie zarówno dla turystów jak i mieszkańców.
Postarajmy się, aby ten sezon przebiegł jak najspokojniej, dlatego:
4 kwietnia 2023
Szanowni Turyści!
Informujemy, że system rezerwacji biletów wstępu na Błędne Skały i Szczeliniec Wielki na sezon 2023 został uruchomiony w dniu
4 kwietnia 2023 r. o godzinie 8.00.
Od tego momentu możliwe jest dokonywanie rezerwacji lub zakupu biletów zarówno dla grup zorganizowanych jak i turystów indywidualnych.
19 lipca 2023
8 sierpnia 2023 roku odbędzie się jubileuszowy 10. Wielki Dzień Pszczół w Parku Narodowym Gór Stołowych!
Na uczestników czeka spacer "Wędrówka po królewskich ścieżkach w poszukiwaniu pszczelej arystokracji", gry i zabawy w terenie, a w godzinach popołudniowych spotkanie "Szczypta ogrodowej ekologii" w ogrodzie roślin miododajnych i zapomnianych odmian warzyw.
Udział w wydarzeniu jest BEZPŁATNY.
Zapraszamy!
5 lipca 2023
Już w najbliższy piątek o godzinie 10.30 rozpoczynamy wakacyjne, cotygodniowe spacery edukacyjne "Z widokiem na Szczeliniec".
Spacery rozpoczynać się będą przy Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym PNGS w Karłowie (Karłów 10).
Wędrować będziemy po łąkach leżących u podnóża Szczelińca Wielkiego.
Udział w spacerach jest bezpłatny. Zapraszamy!
12 maja 2023
Z okazji Europejskiego Dnia Parków Narodowych zapraszamy serdecznie na wydarzenie pt. "Dzień Dobry Park Narodowy".
W programie: prelekcje, spacer u podnóża Szczelińca Wielkiego, animacje dla dzieci, koncert, rękodzieło
DO ZOBACZENIA 27 MAJA W KARŁOWIE!
15 lutego 2023
31 stycznia 2023
Park Narodowy Gór Stołowych zaprasza w najbliższe "feryjne" piątki o godzinie 10:30 na spotkania "Tropy i inne ślady zwierząt".
Zajęcia będą miały charakter warsztatów i odbywać się będą w Centrum Szkoleniowo Edukacyjnym PNGS w Karłowie (Karłów 10).
W trakcie zajęć dowiedzieć się będzie można więcej o zwierzętach żyjących w Górach Stołowych oraz o tym jak rozpoznawać ich tropy.
Zapraszamy!
16 grudnia 2022
W tym roku wpólnymi siłami z Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radkowie wraz z Gminą Radków oraz BKL Machov będą przygotowywane następujące trasy:
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radkowie wraz z Gminą Radków:
BKL Machov:
Park Narodowy Gór stołowych (w miarę możliwości ślad na klasyka i łyżwę):
Postępy utrzymania tras, za które odpowiada PNGS możecie śledzić na FB PNGS.
Aktualności ratrakowe: https://wypozyczalnianart.gorystolowe.info/
Postępy utrzymania tras, za które odpowiada BKL Machov możecie śledzić na FB BKL Machov.
14 listopada 2022
Trasy turystyczne na Szczelińcu Wielkim i w labiryncie Błędnych Skał są dostępne bezpłatnie, nie jest prowadzona obsługa ruchu turystycznego. Na trasy można wejść bez zakupu biletu, ale na WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!
Nie ma możliwości wjazdu na górny parking przy Błędnych Skałach – Samochód można zaparkować na bezpłatnym parkingu YMCA skąd na Błędne Skały wiedzie szlak niebieski (3,5 km), szlak zielony (ścieżka edukacyjna 4,7 km) lub rowerem (droga dojazdowa na Błędne Skały 3,3 km).
Na okres zimowy toalety na górnym parkingu przy Błędnych Skałach są nieczynne, a toalet znikają.
Schronisko PTTK na Szczelińcu Wielkim jest czynne (o szczegóły prosimy pytać u źródła).
Wszystkie szlaki turystyczne na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych są dostępne do zwiedzania.
W zakładce "Turystyka" na stronie www.pngs.com.pl znajdziemy aktualną mapę Parku Narodowego Gór Stołowych.
Już niebawem zostanie zamknięta trasa letnia na Szczelińcu Wielkim (przejście przez Piekielną Kuchnię, Piekło, Czyściec, Niebo), natomiast otwarta zostanie trasa zimowa, prowadząca przez Afrykę. Zamknięte również zostaną schody zejściowe na Szczelińcu Wielkim. O szczegółach będziemy Was informować na bieżąco.
Uprzejmie prosimy o niepozostawianie po sobie śmieci oraz zachowanie ostrożności podczas zwiedzania!
14 września 2022
17 września kolejny raz spotykamy się w Polanicy-Zdroju.
Grzybów-Zdroje to impreza w trakcie której odbędzie się między innymi konkurs grzybobrania, warsztaty rękodzieła leśnego oraz degustacja potraw.
Zapraszamy na stanowisko Parku Narodowego Gór Stołowych.
14 września 2022
Roztoczański Park Narodowy zaprasza do udziału w IX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim "Przyroda jaką znam".
Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajduje się na stronie Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Zachęcamy do udziału!
15 lipca 2022
To już dziewiąte, sierpniowe spotkanie w Parku Narodowym Gór Stołowych.
"Wielki Dzień Pszczół" to święto wszystkich zapylaczy i tych dzikich i tych troszeczkę udomowionych.
ZAPRASZAMY – w poniedziałek, 08 sierpnia 2022r. w godz. 10:00 - 18:00.
Tutaj można zapoznać się z Regulaminem spaceru.
30 czerwca 2022
Gorąco zachęcamy do korzystania z transportu zbiorowego (w tym także BEZPŁATNEGO)!
Paliwo staje się dobrem luksusowym, parkowanie w miejscach niedozwolonych to niepotrzebny ekspens na mandat, a korkując drogi dojazdowe możesz utrudniać akcje ratownicze! Podróżując kolektywnie oszczędzacie sobie stresu i pieniędzy, a zyskujecie swobodę i czas na obcowanie z poezją Gór Stołowych, no i jest to jak najbardziej EKO!
Poniżej przekazujemy rozkłady jazdy autobusów kursujących do Karłowa:
Polecamy również taksówki (nawet dla 9 osób), gdzie w przeliczeniu na jednego pasażera opłata wyniesie niewiele więcej niż łączna cena parkingu i benzyny.
28 czerwca 2022
Do 30 czerwca 2022 r. czekamy na zgłoszenia Kandydatów do II kadencji Młodzieżowej Rady Klimatycznej (MRK), organu doradczego Ministra Klimatu i Środowiska. Do udziału w naborze zapraszamy młodych ludzi, którym bliskie są zagadnienia związane z polityką klimatyczną, energetyczną i ekologiczną Polski.
Poszukujemy 32 młodych osób, które podczas dwuletniej kadencji Rady będą aktywnie działać na rzecz ochrony klimatu.
"Już po raz kolejny zapraszamy młodzież do aktywnego włączenia się w dyskusję i zaangażowanie w działania na rzecz ochrony klimatu w ramach Młodzieżowej Rady Klimatycznej. Dzięki współpracy z MRK młodzież nie tylko aktywnie uczestniczy w kreowaniu działań na rzecz środowiska, ale i podnosi swój poziom wiedzy w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat, energia i środowisko"- podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
W naborze do II kadencji Młodzieżowej Rady Klimatycznej mogą wziąć udział osoby, które w dniu ogłoszenia naboru (1 czerwca 2022 r.) miały ukończone 15 lat, a jednocześnie nie miały ukończonych 26 lat.
Młodzieżowa Rada Klimatyczna (MRK) to organ doradczy i opiniodawczy działający przy Ministrze Klimatu i Środowiska. Poza przedstawianiem opinii na temat planowanych zmian polityki, strategii i zmian legislacyjnych w zakresie właściwości Ministra, MRK zajmuje się m.in. promowaniem wśród młodzieży postaw proekologicznych i proklimatycznych.
Więcej informacji o naborze https://www.gov.pl/web/klimat/nabor-do-mrk-ii-kadencji
22 czerwca 2022
Świętokrzyski Park Narodowy serdecznie zaprasza do udziału w nowym projekcie edukacyjnym pn. "Rodzinne Fotostory w Świętokrzyskim Parku Narodowym".
Szczegółowe informacji i regulamin konkursu znajduje się na stronie https://www.swietokrzyskipn.org.pl/rodzinne-fotostory/.
Zachęcamy do udziału!
25 kwietnia 2022
W związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi zapraszamy do udziału klasy ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa dolnoslaśkiego do udziału w konkursie "Wymiatamy w naszej okolicy".
Szczegółowe informacji i regulamin znajduje się w dziale Edukacja -> Konkursy.
Zapraszamy!
20 kwietnia 2022
Szanowni Turyści!
W związku z intensywnymi opadami śniegu, a co za tym idzie trudnymi warunkami na szlakach turystycznych przesuwamy otwarcie sezonu o jeden dzień.
Przygotowujemy dla Was bezpieczne przejścia przez nasze największe atrakcje turystyczne, ale zimowa aura cały czas daje się we znaki.
Prosimy o wyrozumiałość!
20 kwietnia 2022
Informujemy, że z uwagi na przerwę techniczną, w dniu 28 kwietnia 2022 r. ekspozycja Ekocentrum będzie nieczynna.
Przepraszamy za utrudnienia.
13 kwietnia 2022
Szanowni turyści oraz organizatorzy wycieczek
W dniu 15.04.2022 r. (piątek) o godzinie 12:00 rozpoczniemy sprzedaż biletów na nasze trasy turystyczne na Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach. W związku z licznymi zapytaniami jak będzie wyglądał system sprzedaży biletów zachęcamy Was do odwiedzenia strony Tatrzańskiego Parku Narodowego: https://tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety
Na naszej stronie (www.pngs.com.pl) pojawi się widoczny przycisk przekierowujący do analogicznej wersji systemu sprzedaży biletów. Jest to jedyny sposób rezerwacji! Nie ma możliwości rezerwacji telefonicznej, mailowej lub za pośrednictwem pracowników PNGS. Rezerwacja jest równoznaczna z wykupieniem biletu wstępu.
Prosimy o wyrozumiałość, ale jest to nasze zabezpieczenie przed masową rezerwacją "na zapas" lub atakami hackerskimi (spam-boty).
Na najważniejsze pytanie znajdziesz odpowiedź na stronie: https://pngs.com.pl/pl/turystyka/turystfaq.html
Wprowadzenie limitów wejść ma na celu ustabilizowanie ruchu na Błędnych Skałach i Szczelińcu Wielkim, tym samym zapewnieni Wam komfortowe warunki w trakcie zwiedzania.
5 kwietnia 2022
Jeżeli jesteś mieszkańcem gmin w obrębie parku i przylegających do niego gmin (Kudowa Zdrój, Lewin Kłodzki, Szczytna oraz Radków), możesz wejść na płatne trasy turystyczne ZA DARMO. Istnieją dwie drogi weryfikacji:
Pamiętajcie jednak, że wjazd na górny parking przy Błędnych Skałach JEST PŁATNY również dla mieszkańców!
System będzie uruchomiony 15 kwietnia, dlatego prosimy nie zgłaszać się wcześniej!
31 marca 2022
Drodzy mieszkańcy, turyści, bywalcy, amatorzy, piechurzy, miłośnicy naszych terenów…
Pragniemy poinformować, iż WPROWADZAMY LIMITY WEJŚĆ NA TRASY TURYSTYCZNE NA SZCZELIŃCU WIELKIM ORAZ BŁĘDNYCH SKAŁACH! Kto gościł u nas w ostatnich dwóch sezonach turystycznych, ten wie jakie ilości turystów potrafią jednocześnie pojawić się w jednym miejscu, powodując oprócz ogólnego chaosu:
Uznaliśmy, że sensownym rozwiązaniem jest wprowadzenie godzinowych limitów wejść na płatne trasy turystyczne. Aby ułatwić Wam odnalezienie się w nowych realiach stworzyliśmy listę Najczęściej Zadawanych Pytań: https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turystfaq.html.
Sezon rusza 25-tego kwietnia!
SYSTEM REZERWACJI BILETÓW NA STRONIE INTERNETOWEJ BĘDZIE DZIAŁAŁ OD 15 KWIETNIA!
Prosimy o udostępnianie tej informacji wszystkim zainteresowanym zwiedzaniem Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego.
25 marca 2022
Ogłaszamy przetarg na obsługę ruchu turystycznego. Na naszej stronie znajdą Państwo postępowania odnośnie Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał: https://pngs.com.pl/pl/ogloszenia/przetarg.html . W tym roku rozdzielamy obsługę tras turystycznych, ale dopuszczamy możliwość wzięcia udziału w dwóch postępowaniach jednemu oferentowi.
Dla osób, które nie są zainteresowane postępowaniem, a są ciekawi jakie są założenia przy obsłudze ruchu turystycznego prosimy o chwilę cierpliwości. Już w poniedziałek opublikujemy informacje ze szczegółowym opisem nowych zasad korzystania z tras turysycznych.
Osoby zainteresowane podjęciem współpracy z Parkiem Narodowym Gór Stołowych zapraszamy do udziału w wizji lokalnej, która odbędzie się dnia 28.03.2022 r. (poniedziałek). Obecność jest obowiązkowa, aby móc wziąć udział w postępowaniu!
8 marca 2022
Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych rozpoczął prowadzenie zbiórki środków finansowych dla potrzebujących uchodźców z Ukrainy.
Szczegóły dotyczące zbiórki znajdują się na stronie ZP Polskich Parków Narodowych.
Bardzo prosimy o pomoc tym, którzy pilnie jej potrzebują!
23 lutego 2022
Serdecznie zapraszamy wszystkich przewodników górskich z uprawieniami na Sudety do zapisu na oficjalną listę PNGS.
Aby zapisać się na listę należy uzupełnić wniosek znajdujący się w linku poniżej i dołączyć do dokumentu skan lub zdjęcie aktualnego identyfikatora przewodnickiego.
Wniosek o umieszczenie na liście przewodników.
W bieżącym roku lista przewodnicka zostanie ułożona alfabetycznie podzielona na dwie kategorie przewodnicy lokalni (zamieszkałych na Ziemi Kłodzkiej) oraz przewodnicy zamiejscowi.
W związku z obecną sytuacją epidemiczną zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie mailowo. Prosimy o przekazywanie dokumentu oraz identyfikatora na adres: udostepnianie1@pngs.com.pl.
Zapis na listę przewodników jest otwarty do dnia 31.03.2022 r. zgłoszenia wysyłane po wyznaczonym terminie nie będą rejestrowane na liście.
03 listopada 2021
W ramach projektu POIS.02.04.00-00-0001/15 "Promocja Polskich Parków Narodowych jako marki" Ministerstwo Klimatu i Środowiska zleciło stworzenie w Łodzi muralu dot. parków narodowych.
Więcej informacji na Facebook'u MKiŚ https://www.facebook.com/MKiSGOVPL/posts/237962458367180
10 sierpnia 2021
Szanowni Turyści!
W sezonie wakacyjnym wyjątkowo często zgłaszają się do Parku Narodowego Gór Stołowych turyści z pytaniami odnośnie możliwości przemieszczania się z psem po Parku.
Park Narodowy Gór Stołowych zgodnie z obowiązującymi zapisami zezwala na wprowadzanie psa na szlaki piesze oraz trasy turystyczne. Jednak mając na względzie, że park narodowy stanowi najwyższą formę ochrony przyrody w naszym kraju należy przestrzegać dwóch bardzo ważnych zasad:
1) Psa prowadzimy wyłącznie na smyczy! Zdajemy sobie sprawę, że Azor, Pimpek, Kruszynka i inne psy są bardzo posłuszne, nieagresywne i są przyjaźnie nastawione do ludzi. Jednak pies jest gatunkiem obcym dla środowiska naturalnego. Jego obecność ma bezpośredni wpływ na przyrodę Parku, w szczególności na przemieszczanie ssaków. Państwa podopieczny pozostanie bezpieczny na smyczy! Liczne doły, jamy, rowy i szczeliny pomiędzy skałami stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla zwierzaka. Dodatkowo pies w lesie czuje się zdezorientowany, wiele nowych zapachów oraz nowy teren może doprowadzić do utraty kontroli nad pupilem. Dlatego pamiętajmy, psa na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych prowadzimy wyłącznie na smyczy!!!
2) Podczas wędrówek sprzątamy odchody po swoich psach. Jak wspomnieliśmy pies jest gatunkiem obcym dla naszej przyrody, dlatego troszcząc się o środowisko naturalne zabierajmy ze sobą na spacery pojemniki na pozostałości po wizycie psiaka w Parku.
W Parku Narodowym Gór Stołowych posiadamy strefy ochrony ścisłej, są to obszary wyjątkowo cenne przyrodniczo. W powyższych strefach jest zabroniona jakakolwiek ingerencja człowieka i staramy się je ochronić przed wpływami zewnętrznymi. Poniżej zamieściliśmy mapę Parku Narodowego Gór Stołowych z zaznaczonymi szlakami pieszymi prowadzącymi przez strefy ochrony ścisłej. Mając na uwadze komfort przemieszczania się po Parku Narodowym Gór Stołowych nie wykluczamy możliwości spacerowania po szlakach prowadzących przez ochronę ścisłą z psem. Jednak należy mieć na uwadze, że ze względu na wyjątkową formę ochrony przyrody pies powinien iść przy nodze właściciela, oczywiście na otoku. Jesteśmy przeczuleni jeśli chodzi o łamanie zasad na tym obszarze. Dlatego każde przewinienie polegające na spuszczaniu psa ze smyczy, bądź łamanie pozostałych zasad Parku Narodowego Gór Stołowych będzie surowo karane.
Podczas upalnych dni pamiętajmy, aby zapewnić zwierzakowi bezpieczny spacer. W Parku Narodowym Gór Stołowych możemy napełnić miskę dla psa w następujących miejscach: Błędne Skały- parking górny, Centrum Szkoleniowo Edukacyjne Parku Narodowego Gór Stołowych w Karłowie, Schronisko na Szczelińcu, Schronisko Pasterka oraz Ekocentrum PNGS. Posiadacz psa powinien zabrać swój własny pojemnik na wodę, PNGS nie wystawia swoich misek ze względu na bezpieczeństwo zwierząt.
Do zobaczenia na szlaku, z psem prowadzonym na smyczy!
29 lipca 2021
Szanowni Turyści!
Przy trasie do Skalnej Czaszki widnieje tablica informacyjna – prosimy uprzejmie zapoznać się z nią!
Zainstalowaliśmy dla Was metalowe schody schodzące prosto z niebieskiego szlaku (Lisia przełęcz <-> Skały Puchacza) prowadzące parę metrów w dół, następnie kierujmy się wzdłuż ściany skalnej W LEWO.
Skalna Czaszka znajduje się na terenie OCHRONY ŚCISŁEJ: dojście do atrakcji jest ogrodzone "zeribą" – prosimy jej nie przekraczać, nie penetrować okolicznych terenów oraz upraszamy o zachowanie ciszy z uwagi na okoliczne ostoje zwierząt!
Apelujemy o uszanowanie zasad udostępniania i życzymy samych miłych wrażeń!
PAMIĘTAJ! W parkach narodowych jesteśmy TYLKO GOŚĆMI!
16 kwietnia 2021
W związku z prowadzeniem działań mających na celu czynną ochronę przyrody do odwołania zostaje zamknięty szlak niebieski na odcinku "Dańczów <-> Pod Kruczą Kopą".
Dla własnego bezpieczeństwa prosimy nie uczęszczać tym odcinkiem.
Zamknięty odcinek szlaku przedstawia mapka.
12 października 2020
W związku z narastającą liczba przypadków zachorowań na COVID-19 jesteśmy zmuszeni wprowadzić dodatkowe ograniczenia związane z obsługą interesantów w Dyrekcji PNGS w Kudowie-Zdroju.
W celu ograniczenia liczby wizyt w Dyrekcji PNGS, bardzo prosimy o przesyłanie dokumentów drogą pocztową (tradycyjną lub elektroniczną) kiedy tylko jest to możliwe.
Prosimy, aby chcąc załatwić sprawę w konkretnym dziale, wcześniej skontaktować się z jego pracownikami telefonicznie (numery telefonów dostępne są na stronie internetowej w zakładce "Kontakt"). Jeżeli wizyta w Dyrekcji jest jednak konieczna, pracownik ustali w trakcie rozmowy telefonicznej dzień i godzinę wizyty. Po przybyciu do Dyrekcji prosimy o ponowny kontakt telefoniczny z pracownikiem merytorycznym w celu załatwienia sprawy.
W trakcie wizyty w Dyrekcji prosimy o zasłanianie nosa i ust.
Dziękujemy za zrozumienie.
26 czerwca 2020
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi aktualnej mapy Parku Narodowego Gór Stołowych informujemy, że zaktualizowana mapa znajduję się w zakładce "Turystyka" w odnośniku "Mapy parku". Wszelkie zmiany wprowadzane na szlakach wprowadzane są na bieżąco na naszej oficjalnej mapie Parku Narodowego Gór Stołowych.
Link do mapy: https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/p_map.html
22 czerwca 2020
Z uwagi na objęcie ochroną ścisłą Masywu Skalniaka oraz zapewnienia bezpieczeństwa ruchu turystycznego na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, podjęto decyzję o zmianie przebiegu niektórych odcinków szlaków turystycznych w rejonie Błędnych Skał, Fortu Karola i Polany YMCA:
- wytyczono nowy szlak turystyczny (zielony) biegnący wzdłuż Szosy Stu Zakrętów łączący Polanę YMCA z Lisią Przełączą.
- zmieniono przebieg szlaku czerwonego (GSS) na odcinku Błędne Skały – Karlów.
Aktualny przebieg: z Błędnych Skał razem z zielonym w kierunku Ostrej Góry i Pasterki do Zielonej Drogi, stąd na wschód w kierunku Karłowa; z Karłowa razem z zielonym w kierunku Pasterki i Ostrej Góry, na wysokości Pustelnika (Łąki Pasterskie) na południe i dalej na Błędne Skały.
- zmieniono przebieg szlaku niebieskiego i żółtego na odcinku "Parking Białe Skały" – Karłów.
Aktualny przebieg: Od "Parkingu Białe Skały" razem z zielonym w kierunku Fortu Karola, następnie na północ w kierunku Karłowa; z Karłowa za Centrum Szkoleniowo – Edukacyjnym Parku Narodowego Gór Stołowych na zachód szosą w kierunku Ostrej Góry i po stu metrach na południe (w lewo).
- zmieniono przebieg szlaku niebieskiego, czerwonego i szlaku im. inż. K. Klimowicza w rejonie górnego parkingu na Błędnych Skałach.
Uzasadnienie.
Na przestrzeni ostatnich lat zaobserwowaliśmy wzrost ruchu turystycznego jak i znaczący wzrost ruchu samochodów na Szosie Stu Zakrętów Szlaki turystyczne biegnące w kierunku Karłowa, zwłaszcza na dojściu do wsi, były do niej doprowadzane i dalej razem ( czerwony, żółty, zielony i niebieski) po szosie, kierowane do Karłowa. Stwarzało to realne zagrożenie dla zdrowia i życia turystów jak również nie gwarantowało bezpieczeństwa ruchu samochodowego. Z w/w powodów szlaki turystyczne zostały przeniesione z Szosy Stu Zakrętów na drogi leśne biegnące równolegle do niej.
Dyrektor PNGS
Bartosz Małek
10 kwietnia 2019
UWAGA ! PRZEWODNICY I ORGANIZATORZY WYCIECZEK PO TERENIE PNGS !
Zgodnie z zarządzenie nr 1/2019 Dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych z dnia 07 stycznia 2019 r. w sprawie udostępniania i korzystania z zasobów przyrodniczych Parku Narodowego Gór Stołowych w Kudowie Zdroju, turystyka narciarska i piesza zorganizowana może odbywać się w grupie nieprzekraczającej 50 osób, tylko pod kierownictwem uprawnionego przewodnika, przez co rozumie się przewodnika górskiego z uprawnieniami na Sudety.
Grupy zorganizowane poruszające się po Parku Narodowym Gór Stołowych bez przewodnika górskiego sudeckiego lub z przewodnikiem nieposiadającym uprawnień przewodnika górskiego sudeckiego (np. przewodnik górski beskidzki, przewodnik Ziemi Kłodzkiej itp.) popełniają wykroczenie zgodnie z:
OBWIESZCZENIEM MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 1 marca 2018 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Kodeks wykroczeń
USTAWA z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń
CZĘŚĆ SZCZEGÓLNA
Rozdział VIII
Wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu
Art. 60. § 4. Kto: 1) wykonuje odpłatnie zadania przewodnika górskiego bez uprawnień wymaganych dla określonego obszaru górskiego – podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
Rozdział XV
Wykroczenia przeciwko interesom konsumentów
Art. 138d. § 1. Kto, podejmując zadania przewodnika górskiego na określonym obszarze górskim wprowadza w błąd co do posiadanych uprawnień, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
Art. 138d. § 2. Tej samej karze podlega organizator turystyki lub przedsiębiorca ułatwiający nabywanie powiązanych usług turystycznych, który wprowadza podróżnych w błąd co do uprawnień osób, którym powierza wykonywanie zadań przewodnika górskiego.
Dyrektor
Parku Narodowego Gór Stołowych
21 stycznia 2022
Informujemy o licytacji dot. sprzedaży samochodu terenowego Ford Ranger 4x4 2,5 TDi, 2009 r. - pojazd uszkodzony.
Aukcja odbędzie się za pośrednictwem platformy Logintrade (link).
Dokumentacja zdjęciowa samochodu (*.zip) do pobrania tutaj.
Zapraszamy do udziału w licytacji.
20 stycznia 2022
Informujemy o licytacji dot. sprzedaży samochodu terenowego Suzuki Jimny D 1,5, wersja JLX, 4WD, rok produkcji 2007,
Aukcja odbędzie się za pośrednictwem platformy Logintrade (link).
Dokumentacja zdjęciowa samochodu (*.zip) do pobrania tutaj.
Zapraszamy do udziału w licytacji.
08 listopada 2021
Trasy turystyczne na Szczelińcu Wielkim oraz na Błędnych Skałach są otwarte do 14 listopada włącznie.
Po ostatnim zjeździe szlaban jest zamykany i nie ma możliwości wydostania się!
18 października 2021
Sezon turystyczny powoli dobiega końca…
Do 14.11.2021 r. możliwy będzie wjazd na górny parking przy Błędnych Skałach, będą czynne kasy biletowe na trasy turystyczne Błędnych Skał oraz Szczelińca Wielkiego.
Natomiast od 15.11.2021 r.:
Uprzejmie prosimy o niepozostawianie po sobie śmieci oraz zachowanie ostrożności podczas zwiedzania!
05 listopada 2021
Szanowni Państwo!
W ubiegłym tygodniu podczas długiego weekendu doszło do haniebnego czynu na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. W celu oznaczenia obszaru PNGS postanowiliśmy zamontować na granicach Parku tablice informacyjne. We wtorek dnia 2.11.2021 r. okazało się, że z obszaru Parku Narodowego Gór Stołowych zostało zdemontowanych i wywiezionych 14 stelaży drewnianych z tablicami. Miejsce zdarzenia to okolice Kudowy-Zdrój miejscowości Jakubowice, Jerzykowice, Bukowina.
Wierzymy w potęgę Internetu oraz wzajemnego wsparcia w kryzysowej sytuacji. Jeżeli ktokolwiek z Państwa posiada informacje na temat kradzieży bardzo prosimy o zgłoszenie się pod numerem telefonu: +48 695 895 815 lub anonimowo na mail: udostepnianie@pngs.com.pl lub na Komisariacie Policji w Kudowie.
Dla osób, które przekażą informację ułatwiającą złapanie sprawcy, przewidziano nagrody rzeczowe. Obok zamieszczamy zdjęcie stelaża wraz z tablicą. Wysokość słupka wynosi 2,2m.
22 listopada 2021
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 17 listopada 2021 roku zmarł śp. prof. dr hab. Jacek Michalski. Był wybitnym naukowcem i pedagogiem. Od początku istnienia Parku Narodowego Gór Stołowych do roku 2014 był członkiem Rady Naukowej Parku. Zawsze chętnie dzielił się swoją ogromną wiedzą z dziedziny entomologii i nauk leśnych. Z dużym zaangażowaniem uczestniczył w tworzeniu koncepcji czynnej ochrony lasów Parku Narodowego Gór Stołowych. Wychował wiele pokoleń leśników. Pamiętamy go jako doskonałego wykładowcę i erudytę.
Darz Bór Panie Profesorze!
19 listopada 2021
UWAGA!
W związku z akcją usuwania drzew trudnych oraz zagrażających życiu lub zdrowiu odwiedzających, od 19.11.2021 do ODWOŁANIA dla ruchu turystycznego zamknięty będzie odcinek szlaku ŻÓŁTEGO (Pod Zbójem <-> Dylówka, skrzyżowanie szlaków).
Prace potrwają kilka dni, a o kolejnych etapach będziemy informować na bieżąco.
Prosimy, abyście uszanowali zakaz i nie utrudniali prac porządkowych.
22 września 2021
Przekazujemy Państwu informacje odnośnie zamkniętych szlaków na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych:
Informujemy, że na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych występują drzewa niebezpieczne. W związku ze zmianą pogody oraz częstszym występowaniem silnych wiatrów w naszym regionie, prosimy o zwrócenie uwagi na prognozę pogody przed wybraniem się w teren.
W przypadku występowania silnych podmuchów wiatru, prosimy o zrezygnowanie z wędrówek szlakami przebiegającymi przez obszary leśne oraz zwracanie szczególnej uwagi na zawieszone gałęzie oraz niebezpieczne drzewa. W okresie jesiennym wielu z Państwa rozgląda się wyłącznie po runie leśnym, tymczasem niebezpieczeństwo czaić się może powyżej!
Przypominamy, że na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych poruszamy się wyłącznie po wyznaczonych szlakach!
03 sierpnia 2021
Szanowni Turyści!
Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych parkowanie możliwe jest wyłącznie w wyznaczonych do tego celu miejscach - parkingach.
Pozostawianie samochodów na poboczu drogi wojewódzkiej nr 387 jest niedozwolone i powoduje utrudnienia w ruchu pojazdów oraz powstawanie zatorów.
Jeżeli nie znajdą Państwo miejsca na parkingu, można go poszukać na kolejnym. W Karłowie - samym centrum Gór Stołowych - również funkcjonują parkingi. Można wykorzystać taką okazję do krótkiej wędrówki i obcowania z przyrodą, unikając tym samym utknięcia w tłumie i karkach.
Park Narodowy Gór Stołowych nie ponosi odpowiedzialności za blokowanie przejazdu i nieegzekwowanie przepisów prawa ruchu drogowego na drodze wojewódzkiej nr 387, która przebiega przez obszar parku.
11 września 2021
Szanowni Turyści!
W związku z awarią przepompowni wody, toalety na Błędnych Skałach są zamknięte.
Prosimy o korzystanie z toalet przy wjeździe obok parkingu YMCA
Za utrudnienia przepraszamy.
22 września 2021
Na podstawie art. 8c ust. 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r. poz. 1098) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 lipca 2012 r. w sprawie organizacji i przeprowadzania naboru na stanowisko dyrektora parku narodowego, Minister Klimatu i Środowiska ogłasza nabór na stanowisko Dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego.
7 października 2021
Dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych ogłasza nabór na stanowisko zastępcy Dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych.
1 października 2021
Na podstawie art. 8c ust. 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r. poz. 1098) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 lipca 2012 r. w sprawie organizacji i przeprowadzania naboru na stanowisko dyrektora parku narodowego, Minister Klimatu i Środowiska ogłasza nabór na stanowisko Dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego.
23 sierpnia 2021
Szanowni odwiedzający Park Narodowy Gór Stołowych!
W związku z trwającym sezonem turystycznym kierujemy do Państwa kilka rad, które umożliwią komfortowe zwiedzanie obszaru Parku Narodowego Gór Stołowych. Pomimo nadchodzącej jesiennej aury obszar PNGS wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających, a zatem:
- Prosimy o odwiedzanie naszych tras turystycznych w godzinach od 8:00 – 10:00, jeżeli nie są w stanie odwiedzić Państwo Szczelińca Wielkiego albo Błędnych Skał w powyższych godzinach prosimy o korzystanie z wjazdów oraz wstępów pomiędzy godzinami 15:00-18:00. Zwiedzanie Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał w godzinach 10:00-15:00 nie zapewni Państwu wspaniałych wspomnień, a wyłącznie przejście w tłumie ludzi. Wąskie przejścia na trasach turystycznych uniemożliwiają sprawne przejście dla wszystkich. Przypominamy również, że w godzinach pomiędzy 10:00- 15:00 na trasy turystyczne wybierają się wycieczki zorganizowane w grupach liczących często ponad 30 osób. W przypadku kiedy przewodnik opowiada wykonuje swoją pracę to przejście również może się wydłużyć. Dlatego w trosce o komfortowe zwiedzanie tras turystycznych prosimy zaplanować sobie wycieczkę na Szczeliniec Wielki lub Błędne Skały omijając godziny 10:00-15:00. W tym czasie proponujemy odwiedzić okoliczne atrakcje w Kudowie-Zdrój, Radkowie, Lewinie Kłodzkim i pozostałych miejscowościach.
- Na szlaki turystyczne znajdujące się okolicy Drogi Stu Zakrętów prosimy kierować się transportem zbiorowym. Ograniczona liczba miejsc parkingowych nie pozwoli wszystkim turystom znaleźć miejsca przy wjeździe na Błędne Skały, Narożniku, Drodze nad Urwiskiem i Wodospadach Pośny. Pozostawiając samochód w pasie drogowym (co jest surowo zabronione), pomyślmy o innych osobach korzystających z drogi. Pozostawiając wąski korytarz przejazdu na drodze wojewódzkiej utrudniamy przejazd nie tylko turystom ale również służbom ratunkowym. Może to właśnie ktoś z Państwa będzie potrzebował pomocy, a utrudniony przejazd uniemożliwi podjęcie akcji ratunkowej! Pracownicy PNGS regularnie zgłaszają samochody pozostawione w nieodpowiedni sposób policji.
- Jeżeli dojechali Państwo na parking znajdujący się przy atrakcji turystycznej, a nie można na nim znaleźć miejsca prosimy kierować się do Karłowa lub okolicznych miejscowości. Ponad 120 km szlaków na obszarze naszego Parku jest bezpłatne. Przejście przez Park nie będzie wiązało się z koniecznością opłacenia biletu wstępu! Na naszej stronie PNGS.COM.PL w zakładce Turystyka znajdują się aktualne mapy naszego obszaru, dodatkowo aplikacja Mapa Turystyczna lub Mapy.cz pomogą Państwu w znalezieniu najszybszej drogi do miejsca docelowego!
- Turysto prosimy o zachowanie podstaw kultury w stosunku do pracowników Parku Narodowego Gór Stołowych oraz pracowników firmy zajmującej się obsługą ruchu turystycznego. Jesteśmy bardzo wyrozumiali i zdajemy sobie sprawę, że poziom frustracji u niektórych z Państwa sięga zenitu. Jednak od początku sezonu informujemy i prosimy o przestrzeganie powyższych zasad. W tym roku mamy najwyższą liczbę odwiedzających nasz obszar od 28 lat istnienia Parku Narodowego Gór Stołowych, co również nie jest dla nas łatwe. Robimy co w naszej mocy aby każdy z Państwa kontaktując się z nami uzyskał pomoc, jednak jeszcze raz prosimy o zachowanie kultury. Zachowania roszczeniowe i wulgarne nie pomogą nam ani Państwu w rozwiązaniu problemu.
- Prosimy odpuścić zwiedzanie Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego w porach między 10:00-15:00.
- Nie porzucamy pojazdów na dziko, może wiązać się to z mandatem sięgającym do 500 zł lub odholowaniem pojazdu.
- Przed wyjazdem do Parku Narodowego Gór Stołowych proponujemy zaplanować wycieczkę mając na uwadze miejsce pozostawienia pojazdu, a przypadku braku miejsca prosimy o zaplanowanie alternatywnego celu naszej podróży.
- Parkując w miejscu do tego przeznaczonym unikniemy mandatu i spokojnie będziemy mogli spacerować po szlakach turystycznych.
- Park Narodowy Gór Stołowych nie jest parkiem rozrywki, przestrzegajmy zasad panujących tutaj oraz nie zachowujmy się w taki sposób jakbyśmy przyjechali tu za karę.
Pozdrawiamy!
27 lipca 2021
Szanowni Turyści!
W związku z awarią zaworu hydroforu toalety na parkingu górnym przy labiryncie Błędnych Skał w dniu 27.07.2021 r. będą nieczynne.
Uprzejmie prosimy o korzystanie z toalet przy wjeździe na Błędne Skały.
26 lipca 2021
Szanowni Turyści!
Informujemy, że uwagi na suche drzewa oraz wiszące gałęzie w dniach 30.07.2021 r. i 31.07.2021 r. szlaki (zielony i niebieski) na Radkowskich Skałach będą zamknięte.
W trosce o bezpieczeństwo turystów obowiązuje całkowity zakaz wstępu na ww. szlaki.
16 lipca 2021
Jak co roku, po raz ósmy, zapraszamy na rodzinne obchody Wielkiego Dnia Pszczół w Parku Narodowym Gór Stołowych. W trakcie obchodów uczestnicy poszerzą swoją wiedzę na temat "Dzikich zapylaczy" w Polsce i na świecie.
Porozmawiamy o pszczołach, motylach, bzykach itp., a głównie w tym roku poznamy problemy trzmieli. Poza tym postaramy się z naszymi gośćmi porozmawiać o parku narodowym i procesach przyrodniczych zachodzących w Górach Stołowych.
Tradycyjnie zapraszamy do degustacji miodów.
06 lipca 2021
Droga Mieszkanko/Drogi Mieszkańcu Dolnego Śląska!
Czy czujesz się związany z miejscem z którego pochodzisz? Czy podoba Ci się otoczenie w którym mieszkasz?
Zapraszamy do wzięcia udziału w krótkim badaniu ankietowym, prowadzonym przez Instytut Rozwoju Terytorialnego w ramach prac nad Audytem krajobrazowym dla województwa dolnośląskiego. Biorąc udział w ankiecie możecie Państwo wpłynąć na wyniki audytu i przyczynić się do ochrony najcenniejszych krajobrazów w swoim otoczeniu. Zachęcamy do współdziałania przy wyłanianiu najbardziej cennych pod względem swojskości i tożsamości krajobrazów w województwie dolnośląskim!
W celu wypełnienia ankiety należy kliknąć w poniższy link:
https://noweankiety.irt.wroc.pl/index.php/949732?lang=pl
Wypełnienie kwestionariusza zajmie Państwu około 10 min. Dziękujemy za poświęcony czas!
Wyniki ankiety zostaną opublikowane na stronie internetowej pod adresem: www.irt.wroc.pl.
01 lipca 2021
Szanowni Turyści!
Informujemy, że w związku z usunięciem awarii pompy, toalety na parkingu górnym przy Labiryncie Błędnych Skał są już dostępne dla turystów.
26 maja 2021
Szanowni Turyści!
Szlak czerwony między Jakubowicami, a Rozdrożem nad Lelkową jest ponownie otwarty.
30 kwietnia 2021
W związku z obniżaniem poziomu obostrzeń wynikających z epidemii COVID-19, Ekocentrum PNGS zostanie ponownie udostępnione dla zwiedzających w dniu 8 maja 2021 r.
W okresie od 8 maja 2021 r. do 30 września 2021 r. Ekocentrum PNGS czynne jest od godz. 9.00 do 17.00 przez cały tydzień z wyjątkiem poniedziałków.
Przypominamy o konieczności wcześniejszej rezerwacji wizyty w Ekocentrum za pośrednictwem internetowego systemu rezerwacji na stronie ekocentrum.pngs.com.pl. Obecnie możliwe jest dokonanie rezerwacji dla maksymalnie 20 osób w jednej grupie zwiedzających (zgodnie z wytycznymi sanitarnymi MZ). W przypadku zmiany (zwiększenia) tych limitów w systemie zostanie odblokowana możliwość rezerwacji dla większych grup.
Zapraszamy!
14 czerwca 2021
Szanowni Odwiedzający!
Ze względu na wycinkę drzew trudnych, szlak niebieski od LISIEJ PRZEŁĘCZY do TRZMIELOWEJ JAMY. Sugerujemy, aby obchodzić zamknięty fragment szlakiem żółtym/zielonym.
Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.
7 czerwca 2021
14 maja 2021
Szanowni Turyści!
W dniu 12 maja 2021 r. została otwarta letnia część trasy turystycznej na Szczelińcu Wielkim prowadząca przez Piekiełko.
12 maja 2021
24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych! Z tej okazji zachęcamy do udziału w konkursie filmowym "(Nie)przetarte szlaki". W konkursie mogą brać udział uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych, uczniowie szkół średnich oraz osoby dorosłe.
Celem konkursu jest przedstawienie walorów przyrodniczych Parku Narodowego Gór Stołowych, popularyzacja mniej znanych szlaków w Parku Narodowym Gór Stołowych oraz zwrócenie uwagi na różnorodność tras i szlaków (zachęcamy do prezentacji szlaków innych niż Szczeliniec Wielki i Błędne Skały).
Konkurs jest współogranizowany z Karkonoskim Parkiem Narodowym.
Zapraszamy do udziału!
30 kwietnia 2021
Szanowni Turyści!
W związku z prowadzonymi pracami leśnymi na odcinku czerwonego szlaku Jakubowice- Rozdroże pod Lelkową szlak turystyczny jest zamknięty. W związku z długim weekendem majowym, szlak został uprzątnięty i będzie dostępny dla turystów od dnia 30.04.2021 r. do 4.05.2021 r. Po weekendzie majowym szlak znów zostanie zamknięty do odwołania.
Prosimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Na szlakach i trasach turystycznych wciąż występują miejsca oblodzone, dlatego zalecamy założenia obuwia, które usztywnia kostkę i zapewnia lepszą przyczepność do podłoża.
27 kwietnia 2021
Szanowni Turyści!
W związku z tym oblodzeniem zamykamy trasę letnią na Szczelińcu Wielkim do odwołania. Do przejścia pozostaje trasa zimowa, która pozwoli Państwu przejść cały Szczeliniec Wielki. Jesteśmy zmuszeni poczekać do poprawy warunków pogodowych.
Bywają takie lata, że nie wszystko idzie po naszej myśli. Pomimo starań i godzin spędzonych na letniej trasie turystycznej na Szczelińcu Wielkim nie udało nam się zapewnić warunków, które umożliwiłyby Państwu bezpieczne przejście przez Diabelską Kuchnię, Piekło oraz Niebo (trasa letnia). Aktualnie trasa ta jest niemożliwa do przejścia. Była ona odkuwana z lodu kilka razy, niestety dodatnie temperatury w ciągu dnia topią zalegający na skałach i w szczelinach śnieg, a wytopiona woda zamarza nocą i tworzy grubą, niebezpieczną warstwę lodu na trasie.
Nadmieniamy również, iż na nizinach i w sąsiednich miastach temperatury dochodzą do 20*C, jednak warunki górskie są znacznie bardziej surowe, a biorąc pod uwagę Szczeliniec Wielki i jego specyficzny mikroklimat możemy jeszcze trochę poczekać na poprawę sytuacji.
Będziemy Państwa informować na bieżąco jak wygląda aktualna sytuacja na trasie turystycznej.
23 kwietnia 2021
Szanowni Państwo
W związku ze zmianą warunków meteorologicznych na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych jesteśmy zmuszeni przełożyć rozpoczęcie sezonu turystycznego z dnia 26.04.2021 r. na dzień 28.04.2021 r.
Zasady udostępniania obszaru Parku Narodowego Gór Stołowych pozostają bez zmian. Do dnia 28.04.2021 r. trasy udostępnione są bezpłatnie (wchodzimy na własną odpowiedzialność!), nie ma możliwości wjazdu na parking górny przy labiryncie Błędnych Skał, a trasa na Szczelińcu Wielkim prowadzi przez Afrykę.
9 kwietnia 2021
W związku ze zbliżającym się otwarciem ruchu turystycznego informujemy, że od dnia 26.04.2021 r. na trasach turystycznych będzie prowadzona obsługa ruchu turystycznego. Od 26.04.2021 r. kasy biletowe na Błędnych Skałach i Szczelińcu Wielkim będą obsługiwały turystów i będzie możliwy wjazd samochodem na górny parking przy Błędnych Skałach. Aktualne ceny biletów oraz godziny otwarcia znajdą Państwo na stronie: https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turyst1.html
Do dnia 25.04.2021 r. trasy turystyczne funkcjonują według schematu zimowego. Trasy turystyczne można zwiedzać wyłącznie na własną odpowiedzialność, wejście do Piekła na Szczelińcu Wielkim pozostaje zamknięte. Wjazdy na parking górny przy Błędnych Skałach pozostają niedostępne do dnia 26.04.2021 r.
Informujemy, że data otwarcia sezonu może zostać przełożona ze względu na obostrzenia.
24 marca 2021
Informujemy o naborze na listę przewodników widniejącą na stronie internetowej PNGS. Aby dostać się na nią prosimy o nadesłanie oświadczenia dot. udostępniania danych osobowych oraz kopię aktualnego identyfikatora na:
W związku z pandemią COVID-19 prosimy nie dostarczać dokumentów osobiście.
Ww. dokumenty należy dostarczyć do dnia 10.04.2021 r.
Niedostarczenie powyższych dokumentów skutkować będzie usunięciem z listy przewodników sudeckich znajdującej się na stronie www.pngs.com.pl. Po terminie 10.04.2021 r. nie ma możliwości dopisania na listę przewodnicką na dany rok.
Zwracamy się również z uprzejmą prośbą o przekazanie wiadomości znajomym Przewodnikom Sudeckim.
18 marca 2021
Szanowni turyści!
W związku z pracami leśnymi odcinek czerwonego szlaku od Jakubowic do Błędnych Skał będzie niedostępny. Zachęcamy do korzystania ze ścieżki edukacyjnej "Czynna ochrona ekosystemów" oraz drogi asfaltowej prowadzącej z parkingu YMCA do Błędnych Skał.
Zamknięcie szlaku obowiązuje do odwołania.
1 grudnia 2020
Informujemy o naborze na listę przewodników widniejącą na stronie internetowej PNGS. Aby dostać się na nią prosimy o nadesłanie oświadczenia dot. udostępniania danych osobowych oraz kopię aktualnego identyfikatora na:
Ww. dokumenty należy dostarczyć do dnia 31.03.2021 r.
Niedostarczenie powyższych dokumentów skutkować będzie usunięciem z listy przewodników sudeckich znajdującej się na stronie www.pngs.com.pl. Po terminie 31.03.2021 r. nie ma możliwości dopisania na listę przewodnicką na dany rok. Zwracamy się również z uprzejmą prośbą o przekazanie wiadomości zaznajomionym przewodnikom.
19 stycznia 2021
Dzięki wytężonej pracy GCKSiT Radków oraz Gminy Radków, wyznaczone i utrzymywane są trasy 5,5 km oraz 2 km na łące nad "Michałówką" w Karłowie, 3,5 km pętla pod wypożyczalnią nart biegowych w Karłowie oraz 800 m pętla dla początkujących. Pętle mają położony ślad dla klasyka oraz "sztruks" dla łyżwy.
Ponadto, w minioną sobotę dział Udostępniania przebrnął przez nawały śnieżne i pozostawił po sobie pojedynczy ślad biegówkowy z Karłowa przez Batorów (Praskim Traktem), dalej Drogą Nad Urwiskiem aż do Pasterki i sawanną Pasterską z powrotem do Karłowa.
Przypominamy również, że wypożyczalnia biegówek w Karłowie jest czynna.
Przy okazji przypominamy, pupile prosimy trzymać na smyczy.
Życzymy miłego i bezpiecznego biegania.
13 stycznia 2021
Wielkopolski Park Narodowy ogłosił nabór na stanowisko specjalisty ds. edukacji ekologicznej w Centrum Edukacji Ekologicznej. Więcej informacji znajduje się w ogłoszeniu o naborze.
22 grudnia 2020
Informujemy, że w związku z utrzymaniem ograniczeń w funkcjonowaniu instytucji kultury, wynikającymi z epidemii COVID-19, Ekocentrum PNGS pozostanie nieczynne do 31.01.2021 r.
6 listopada 2020
Informujemy, że w związku z wprowadzonymi ograniczeniami w funkcjonowaniu instytucji kultury, wynikającymi z epidemii COVID-19, w dniach 7.11 - 29.11.2020 r. Ekocentrum PNGS będzie nieczynne.
21 października 2020
Informujemy, że schronisko na Szczelińcu Wielkim pozostaje zamknięte do dnia 28 paździrenika 2020 r.
Poniżej przekazujemy komunikat pracowników schroniska.
Szanowni goście, turyści i przyjaciele.
Ze względu na kontakt całej naszej szczelińcowej załogi z osobą u której testy wykazały zakażenie koronawirusem - jesteśmy zmuszeni udać się na kwarantannę, a co za tym idzie - nie możemy nikogo obsługiwać. Wszystkie rezerwacje od jutra do 28 października jesteśmy zmuszeni odwołać przekładając je na inny termin lub do Schroniska Pasterka. Z każdym kontaktujemy się indywidualnie. Do 28 października schronisko pozostanie zamknięte, nie będzie można skorzystać z toalety ani nic kupić, nawet na wynos. Stosowne komunikaty zawisną na wejściu na trasę turystyczną.
Jeżeli chcielibyście zapytać - informujemy, że czujemy się dobrze. Schronisko jest pełne zapasów, więc na razie dziękujemy za dostawy żywności.
Przepraszamy bardzo wszystkich, którzy planowali u nas pobyt lub choćby gorącą herbatę. Też z przyjemnością byśmy się z Państwem tej herbaty napili. Ale przepisy i Wasze bezpieczeństwo najważniejsze!
Do zobaczenia wkrótce!
1 października 2020
W piątek 2 października 2020 zapraszamy na wspólną obserwacje ptaków w Parku Narodowym Gór Stołowych!
Będziemy obecni na tarasie widokowym na Błędnych Skałach (przy wejściu pieszego szlaku zielonego z Bukowiny, chwilami też na punkcie widokowym już na trasie - 50.480426, 16.287609, blisko wejścia do labiryntu), z lunetą od 9:00 do 13:00. Warto zabrać ze sobą własną lornetkę, aparat, gdyż może nadarzyć się okazja do sfotografowania wędrowców w locie. Na miejscu będzie czekać ornitolog gotowy odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące naszych bohaterów. Po dniach pluchy mamy mieć nareszcie okno pogodowe, więc jest szansa, że skorzystają z niego również ptaki w większej liczbie. Do zobaczenia na miejscu! Wydarzenie odbywa się w całej Europie, a w Polsce koordynowane jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
30 września 2020
W dniach 1-2 X 2020 szlak niebieski i zielony na odcinku "Stroczy Zakręt" - "Rozdroże pod Basztami" na Radkowskich Skałach będą zamknięte dla potrzeb PNGS.
Zapraszamy do zwiedzania w innym terminie.
18 września 2020
W dniach 21 - 24 września br. będzie zamknięty wariant letni trasy turystycznej Szczelińca Wielkiego na odcinku od "Małpoluda" do "Kołyski". W tym czasie trasa turystyczna prowadzić będzie przez trasę zimową tzw. "Afrykę".
Czasowe wyłączenie tego odcinka jest spowodowane pilna potrzeba naprawy uszkodzonych schodów skalnych oraz planową wymianą kładek. Schody zostaną umieszczone na metalowym wzmocnieniu. Inwestycja jest wykonywana w trosce o bezpieczeństwo i komfort zwiedzania najwyższego szczytu Parku Narodowego Gór Stołowych.
Jak to się stało, że nasz skalny ostaniec nie jest stabilny? Bloki skalne piaskowca ciosowego, z których zbudowany jest Szczeliniec Wielki, leżą na marglach – skałach osadowych, które nie przepuszczają wody. Dlatego też po intensywnych opadach, które miały miejsce w tym roku, piaskowce naszej najwyższej góry w Parku Narodowym Gór Stołowych ulegają niewielkim przesunięciom na marglach. Prosimy nie obawiać się o swoje bezpieczeństwo, wszystkie ruchy są monitorowane i odnotowywane za pomocą szczelinomierzy oraz profesjonalnych urządzeń pomiarowych.
15 września 2020
"Rodzinna Gra Terenowa" to projekt dla dzieci i młodzieży zrzeszonych w organizacjach harcerskich, rodzin oraz odbiorców indywidualnych z terenu Powiatu Kłodzkiego i okolic, organizowany przez Hufiec ZHP w Kłodzku i Park Narodowy Gór Stołowych w ramach akcji "Góry są w porządku".
W tym roku do dyspozycji uczestników oddane zostaną 2 trasy:
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Więcej informacji na FB https://www.facebook.com/events/1350422088673599/ oraz https://www.facebook.com/events/1350422088673599/?active_tab=discussion
15 września 2020
Zapraszamy na Koncert Przeciw Wykluczeniu 2
19.09.2020r. o godzinie 20.00 w Centrum Szkoleniowo Edukacyjnym PNGS w Karłowie. Wstęp wolny.
10 września 2020
Szanowni Państwo!
W dniach od 14.09.2020 r. do 16.09.2020 r. punkt widokowy "Tron Liczyrzepy" będzie niedostępny ze względu na wymianę konstrukcji platformy drewnianej. Obowiązuje kategoryczny zakaz wejścia.
W celu uzupełnienia punktu Szczeliniec Wielki do "Korony Gór Polski" prosimy o wykonywanie zdjęć przy "Wielbłądzie".
Przepraszamy z utrudnienia.
09 września 2020
Szanowni Państwo!
W związku z koniecznością usunięcia drzew zagrażających i trudnych SZLAK NIEBIESKI od parkingu pod Narożnikiem do Łężyc będzie zamknięty w dniach od 14.09.2020 r. do 18.09.2020 r. Obowiązuje kategoryczny zakaz wejścia na opisany odcinek szlaku.
Czynności są prowadzone w trosce o bezpieczeństwo odwiedzających.
Z góry dziękujemy za wyrozumiałość.
Zamknięty odcinek szlaku przedstawia mapka.
08 września 2020
Na podstawie art. 8c ust. 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r. poz. 55, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 lipca 2012 r. w sprawie organizacji i przeprowadzania naboru na stanowisko dyrektora parku narodowego (Dz. U. poz. 839), Minister Środowiska ogłasza nabór na stanowisko Dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego.
24 sierpnia 2020
Na podstawie art. 8c ust. 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r. poz. 55, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 lipca 2012 r. w sprawie organizacji i przeprowadzania naboru na stanowisko dyrektora parku narodowego (Dz. U. poz. 839), Minister Środowiska ogłasza nabór na stanowisko Dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych.
06 sierpnia 2020
Studenci Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzą projekt badający stan zanieczyszczenia odpadami na terenie polskich parków narodowych.
Jeśli kiedykolwiek odwiedzili Państwo Park Narodowy Gór Stołowych to zachęcamy do wypełnienia ankiety związanej z problematyką zaśmiecania obszarów chronionych.
Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdOncdQ_S3drf-AC2S7-YpjmBKKmonYgLULG7GCcv_CAk8dXw/viewform
06 sierpnia 2020
W ostatnich dniach na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych obserwujemy bardzo intensywny ruch turystyczny. Turyści zmotoryzowani stoją w korku na drodze prowadzącej do Błędnych Skał. Inni, zdesperowani brakiem miejsca na parkingu porzucają swój pojazd na Szosie Stu Zakrętów, zakłócając ruch...
Osoby pragnące zwiedzić Szczeliniec Wielki oczekują w ok. 50 metrowej kolejce po bilet na trasę turystyczną.
Jeżeli nie tak wyobrażają sobie Państwo aktywny wypoczynek, to przypominamy:
- Zaplanujcie wycieczkę w innych godzinach niż godziny szczytu (9-16),
- Pamiętajcie, że żyjemy w czasach pandemii, a pomimo naszych komunikatów niewiele osób przestrzega zaleceń prezentowanych na licznych infografikach.
PROSIMY! ZAPLANUJCIE SWÓJ WYPOCZYNEK MĄDRZE!
26 maja 2020
Informujemy, że od dnia 27.05.2020 r. możliwe będzie zwiedzanie ekspozycji w Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych.
W trakcie zwiedzania prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa:
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wizyty za pośrednictwem strony ekocentrum.pngs.com.pl
Serdecznie zapraszamy!
6 maja 2020
Od czwartku, 7 maja, zostają otwarte trasy turystyczne na Błędnych Skałach i Szczelińcu Wielkim.
W trakcie zwiedzania prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa:
Dla wspólnego bezpieczeństwa stosuj się do informacji zamieszczanych na trasach i wskazówek obsługi.
BĄDŹ SOLIDARNY I ODPOWIEDZIALNY.
17 lipca 2020
To już siódme, sierpniowe spotkanie w Parku Narodowym Gór Stołowych: "Wielki Dzień Pszczół" - święto wszystkich zapylaczy i tych dzikich i tych troszeczkę udomowionych.
Zapraszamy!
17 lipca 2020
Uwaga!
W związku z awarią pompy wody toaleta przy górnym parkingu na Błędnych Skałach jest nieczynna.
Prosimy o korzystanie z przenośnych toalet umiejscowionych przy wjeździe na Błędne Skały.
Za utrudnienia przepraszamy, jesteśmy w trakcie usuwania usterki.
16 marca 2020
Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK sp. z o.o. przekazały komunikat o zamknięciu do odwołania wszystkich swoich obiektów.
W związku rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego Dz. U. poz. 433 od dnia 15 marca 2020 wszystkie obiekty pozostające w gestii Spółki pozostają zamknięte aż do odwołania. Prosimy o wzięcie pod uwagę tej informacji w trakcie planowania ewentualnego wyjścia w góry.
12 marca 2020
Park Narodowy Gór Stołowych informuje o wprowadzeniu następujących ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa:
Równocześnie zwracamy się z prośbą do petentów o ograniczenie do niezbędnego minimum pobytów w dyrekcji PNGS.
Prosimy o załatwianie spraw telefonicznie bądź za pomocą maila.
27 lutego 2020
28 października 2019
Informujemy o zmianie przebiegu Głównego Szlaku Sudeckiego (oznaczonego kolorem czerwonym). Dotychczasowy przebieg szlaku przez Skalniak i Lisi Grzbiet został zmieniony. Kierując się ze wsi Karłów należy podążać w kierunku Ostrej Góry, następnie przechodzimy przez Zieloną Drogę i przechodzimy na zielony szlak. Zmieniona trasa została oznaczona, firma zajmująca się malowaniem szlaku dołożyła wszelkich starań by zmieniona trasa była widoczna. Tym samym zagęszczenie oznaczenia jest znacznie większe.
Zmiana przebiegu szlaku została zaakceptowana w marcu 2019 r. podczas posiedzenia Rady Naukowej Parku Narodowego Gór Stołowych. Głównymi argumentami zmiany szlaku były: przejście z dwóch głównych obiektów turystycznych było zbyt długie (poprzedni szlak zajmował około 2,5h, obecnie jest to około 1,5h), na terenie poprzedniego szlaku ma zostać wprowadzona ochrona ścisła.
Zapraszamy serdecznie na szlak!
23 stycznia 2020
Szanowni Państwo w niedzielę 26.01.2020 r. zapraszamy na V Nieoficjalne zawody w Mistrzostwach Polski Monteria Fat Bike Race.
Każdego roku do Karłowa przyjeżdżają ze swoimi "grubasami" zawodnicy z całej Polski, Czech i innych krajów, aby pobić swoje słabości, a czasem i zeszłoroczny wynik. 3-kilometrowy prolog, który tradycyjnie już rozgrywany jest wieczorem dzień przed wyścigiem, zapewnia odpowiednie stężenie adrenaliny na niedzielny start. Ponad 30-kilometrowa trasa na terenie Narodowego Parku Gór Stołowych oraz zmienne warunki pogodowe potrafią zaskoczyć nawet najlepszych. Około 33 kilometry po ścieżkach rowerowych i biegowych znajdujących się na terenie Narodowego Parku Gór Stołowych niejednemu dały już w kość – śniegiem, błotem i mrozem. Jak będzie w tym roku?
Zachęcamy do odwiedzenia Parku Narodowego Gór Stołowych w ten weekend :-)
15 stycznia 2020
Informujemy o naborze na listę przewodników widniejącą na stronie internetowej PNGS. Aby dostać się na nią prosimy o nadesłanie oświadczenia dot. udostępniania danych osobowych oraz kopię aktualnego identyfikatora na:
Ww. dokumenty należy dostarczyć do dnia 31.03.2020 r.
Niedostarczenie powyższych dokumentów skutkować będzie usunięciem z listy przewodników sudeckich znajdującej się na stronie www.pngs.com.pl.
Po terminie 31.03.2020 r. nie ma możliwości dopisania na listę przewodnicką na dany rok.
Zwracamy się również z uprzejmą prośbą o przekazanie wiadomości zaznajomionym przewodnikom.
21 listopada 2019
01 kwietnia 2019
Zarząd Parku Narodowego Gór Stołowych (ZPNGS) wraz z Biurem Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu (BULiGL o Brzeg) przystąpił do sporządzania Strategii Zagospodarowania Turystycznego w Parku Narodowym Gór Stołowych i jego otoczeniu. W związku z tym chcemy zapoznać się z Państwa opiniami na temat wpływu turystyki w tym regionie na Państwa życie, oraz poznać Państwa oczekiwania i wątpliwości w tym zakresie. Będziemy wdzięczni za wszelkie opinie na ten temat. Uprzejmie prosimy o wypełnienie poniższej ankiety. Bardzo ważne jest dla nas uzyskanie rzetelnych odpowiedzi na wszystkie pytania. Ankieta jest anonimowa i dobrowolna.
Osoby zainteresowane mogą wypełnić ankietę na stronie: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdmE3GPBk_BFfaFwdsvcoSAKbwF6vvAklKAOeayoNXh4GVyQg/viewform?vc=0&c=0&w=1
Dziękujemy za pomoc i współpracę!
07 marca 2019
Z radością informujemy, że NOWA EKSPOZYCJA w Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych jest już udostępniona do zwiedzania.
Ekspozycja prezentuje w nowoczesny i interaktywny sposób walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne Gór Stołowych.
Zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszej rezerwacji na stronie ekocentrum.pngs.com.pl lub telefonicznie pod nr tel. 74 8654927 lub 74 8654923
Serdecznie zapraszamy!
7 listopada 2018
W dniu 29 października 2018 Dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie projektu pn. "Ocena stanu zasobów przyrody ożywionej i nieożywionej na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych i jego otuliny z wykorzystaniem nowoczesnych technologii teledetekcyjnych" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 z Funduszu Spójności, oś priorytetowa II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.
Całkowita wartość projektu wynosi: 5 102 299,28 zł z czego dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniesie 4 336 954,38 zł.
Termin realizacji projektu: lata 2019-2022.
3 września 2018
5 marca 2018
Dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych zarządzeniem nr 3/2018 z dn. 25 stycznia 2018r. wprowadził nowe ceny opłat za udostepnianie Parku i korzystanie z zasobów przyrodniczych.
Zarządzeniem wprowadzone zostały również nowe zasady wnoszenia opłat za realizację zdjęć filmowych oraz sesji fotograficznych na terenie Parku. Wprowadzone zostały także opłaty wnoszone przez organizatorów imprez masowych na obszarze PNGS. Poniżej można zapoznać się z treścią zarządzenia wraz z załącznikami.
21 sierpnia 2017
W związku z licznymi pytaniami zarówno mieszkańców otoczenia Parku, jak i przybywających do nas turystów, dotyczących działań leśników w Puszczy Białowieskiej zachęcamy do zapozania się z artykułem "Puszcza Białowieska - prawda obiektywna" prezentującym stanowisko Parku Narodowego Gór Stołowych w sprawie działań podejmowanych w lasach Puszczy Białowieskiej.
28 października 2019
Informujemy, że w listopadzie 2019 r. trasy turystyczne Błędne Skały i Szczeliniec Wielki będą obsługiwane w dniach: 1.11.2019r., 2.11.2019r., 3.11.2019r., 9.11.2019r., 10.11.2019r. i 11.11.2019r.
Otwarcie punktów kas oraz wjazdów pozostaje zgodnie z harmonogramem październikowym:
Kasy na Błędnych i Szczelińcu Wielkim pozostają czynne od godziny 9:00 do 16:00
Godziny wjazdów na Błędne Skały od godziny 9:00 do 14:00
Ruch wahadłowy na drodze wjazdowej do Parkingu Górnego pozostaje bez zmian.
Informujemy również, że firma obsługująca ruch turystyczny zastrzegła możliwość wydłużenia godzin otwarcia kas i wjazdów.
Dnia 12.11.2019 r. następuje zamknięcie sezonu turystycznego. Tym samym droga wjazdowa na Błędne Skały zostaje zamknięta, a trasa turystyczna na Szczelińcu Wielkim zostaje zmieniona na zimową, prowadzącą przez "Afrykę".
04 października 2019
Park Narodowy Gór Stołowych zachęca wszystkich odwiedzających parki narodowe i krajobrazowe do uczestnictwa w konkursie "Nie zostawiaj w lesie".
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie organizatora konkursu: https://clicktrans.pl/info/konkurs-ekologiczny-parki
19 września 2019
Informujemy, że od 19.09.2019 r. do 30.09.2019 r. uległy zmianie godziny otwarcia tras turystycznych:
Godziny udostępniania trasy turystycznej Błędne Skały:
Od godziny 9:00 do godziny 18:00 we wszystkie dni tygodnia.
Godziny wjazdów i zjazdów na górny parking przy Błędnych Skałach:
Od godz.9.00 do godz.16.00 we wszystkie dni tygodnia - ostatni zjazd o godz. 17.30;
Godziny udostępniania trasy turystycznej "Szczeliniec Wielki":
Od godziny 9:00 do godziny 18:00 we wszystkie dni tygodnia.
31 lipca 2019
Uwaga !!!
Od dnia 01 sierpnia 2019 r. do dnia 01 listopada 2019 r. trwają prace remontowe na trasie turystycznej Szczelińca Wielkiego.
Za utrudnienia przepraszamy.
Dyrektor PNGS.
19 lipca 2019
Na podstawie art. 8c ust. 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r. poz. 1614, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 lipca 2012 r. w sprawie organizacji i przeprowadzania naboru na stanowisko dyrektora parku narodowego (Dz. U. poz. 839), Minister Środowiska ogłasza nabór na stanowisko Dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego.
16 stycznia 2019
19 stycznia 2019 r. odbędzie się kolejna edycja Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych. Start i meta oraz biuro zawodów w Centrum Szkoleniowo Edukacyjnym PNGS w Karłowie (Karłów 10).
Więcej informacji na stronie http://www.maratongorstolowych.pl/zimowy-polmaraton
16 stycznia 2019
10 lutego 2019 r. odbęda się IV nieoficjalne mistrzostwa Polski Monteria FAT BIKE RACE Góry Stołowe. Kolejna edycja tej imprezy odbędzie się na 33 kilometrowej trasie wiodącej szlakami Gór Stołowych. Start i meta zawodów w Centrum Szkoleniowo Edukacyjnym PNGS w Karłowie (Karłów 10).
Więcej informacji na stronie http://fatbikerace.pl/
6 listopada 2018
UWAGA!
W okresie od listopada 2018 r. do kwietnia 2019 r. trasy turystyczne na Szczelińcu Wielkim i w Błędnych Skałach są zamknięte.
WEJŚCIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
Dokładny termin udostępniania tras turystycznych na Błędnych Skałach i Szczelińcu Wielkim w 2019 roku zostanie podany w oddzielnym komunikacie.
29 października 2018
UWAGA!
Ze względu na korzystne warunki pogodowe, trasy turystyczne na Błędnych Skałach i na Szczelińcu Wielkim będą udostępnione do 04.11.2018 roku według harmonogramu październikowego (szczegóły w zakładce Turystyka)
12 października 2018
UWAGA! Przedłużamy czas trwania wojewódzkiego konkursu fotograficznego
NIEZWYKŁE OBLICZA GÓR STOŁOWYCH.
Zmienione zostały następujące terminy:
Zapraszamy do nadsyłania prac!
17 września 2018
Codziennie w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym PNGS w Karłowie 10 można oglądać wystawę zdjęć trójwymiarowych "Stereovision 3D".
Wystawa zorganizowana jest z okazji 25-lecia Parku Narodowego Gór Stołowych.
Wystawę zwiedzać można od godz. 10.00 do 18.00. Wstęp wolny.
Zapraszamy!
11 kwietnia 2018
UWAGA!
Trasy turystyczne na Błędnych Skałach i Szczelińcu Wielkim będą udostępnione od 23 kwietnia.
Przypominamy, że zgodnie z Zarządzeniem nr 3 Dyrektora PNGS z dnia 25 stycznia 2018 r. obowiązuje nowy cennik biletów wstępu.
07 lutego 2018
Park Narodowy Gór Stołowych zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym "Niezwykłe oblicza Gór Stołowych" zorganizowanym z okazji 25-lecia istnienia PNGS.
Konkurs jest otwarty dla wszystkich uczniów klas IV – VII szkół podstawowych, klas II - III gimnazjów oraz klas I – III/IV szkół ponadgimnazjalnych znajdujących się na terenie województwa dolnośląskiego.
Szczegóły konkursu dostępne są w regulaminie konkursu fotograficznego.
Prace wraz z oświadczeniem prosimy nadsyłać do 31 sierpnia br.
Zapraszamy!
23 lipca 2018
To już piąte, sierpniowe spotkanie w Parku Narodowym Gór Stołowych, poświęcone pszczołom, które mamy przyjemność organizować dzięki pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Wielki Dzień Pszczół to święto wszystkich zapylaczy i tych dzikich i tych troszeczkę udomowionych.
Rozpoczynamy w środę 8 sierpnia 2018 r. o godzinie 10.00 spacerem terenowym. Początek i zakończenie spaceru jest przewidziane przy drodze asfaltowej do Ostrej Góry, 1,5 km od Karłowa (wsp. geogr. 50.479740, 16.319826) - na miejscu już od godz. 9.00 będą oczekiwali organizatorzy.
Szczegółowe informacje zawiera program i regulamin Wielkiego Dnia Pszczół 2018.
Serdecznie zapraszamy!
07 czerwca 2018
Od 8 do 10 czerwca odbędzie się w Karłowie Zlot Hufca Kłodzko.
Serdecznie zapraszamy na koncert "Harcerskie śpiewogranie pod Szczelińcem", który odbędzie się na terenie Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnego PNGS w sobotę (9 czerwca) od godziny 17:30. Wstęp oczywiście wolny.
Gwiazdą koncertu będzie Harcerska Grupa Artystyczna "Liminis" z Kamiennej Góry.
30 kwietnia 2018
Uwaga!
W związku ze wzmożonym ruchem turystycznym w okresie od 30.04 do 6.05.2018 wstęp na teren Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego oraz wjazd na tzw. górny parking przy Błędnych Skałach wymaga dłuższego oczekiwania.
Za utrudnienia przepraszamy!
27 kwietnia 2018
Uwaga!
Prosimy o zaktualizowanie uprawnień przewodnickich do 14. maja br.
Od tego dnia tylko ważny identyfikator przewodnika sudeckiego będzie uprawniać do skorzystania przez grupę zorganizowaną z przewodnikiem górskim sudeckim ze zniżki: 4 zł – bilet ulgowy, 9 zł – bilet normalny.
26 kwietnia 2018
26 kwietnia br. w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego w pomieszczeniach Wieży Matematycznej odbył się wernisaż wystawy fotograficznej "Obrazy z bezludzia".
Organizatorami wystawy są: autor - Wiesław Kosciukiewicz oraz zespół Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Wszystkie prace prezentowane na ekspozycji powstały na terenie Gór Stołowych.
Wystawa została objęta patronatem Parku Narodowego Gór Stołowych oraz Związku Polskich Fotografów Przyrody. Będzie ona prezentowana w pomieszczeniach Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego do 30 czerwca 2018r.
W imieniu organizatorów zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji!
24 kwietnia 2018
Z okazji obchodów 25 rocznicy powstania Parku Narodowego Gór Stołowych do Kudowy-Zdroju zawitała plenerowa wystawa fotograficzna "Bogactwo przyrodnicze Polski". Prezentowana w kudowskim Parku Zdrojowym ekspozycja przedstawia zdjęcia z 23 polskich parków narodowych.
Ekspozycja powstała z inicjatywy Ministerstwa Środowiska i Związku Pracodawców Polskich Parków Narodowych. Będzie ona prezentowana w Kudowie-Zdroju do 20 czerwca 2018r.
Wszystkich odwiedzających kudowski Park Zdrojowy zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji!
20 kwietnia 2018
Aktualizacja komunikatu turystycznego z 23 i 08 marca: szlak turystyczny "niebieski": Polana YMCA – Rozdroże pod Lelkową oraz szlaki turystyczne "niebieski" i "czerwony" na odcinku Rozdroże pod Lelkową – Błędne Skały będą otwarte dla ruchu turystycznego od 20.04.2018 r.
Pozostałe odcinki szlaków, które zostały zamknięte w związku z wystąpieniem wiatrołomów w dalszym ciągu nie są udostępnione.
16 kwietnia 2018
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Górach Stołowych został rozstrzygnięty.
Wyniki dostępne są w dziale Edukacja / Konkursy.
Gratulujemy laureatom!
23 marca 2018
UWAGA!
W związku z wystąpieniem wiatrołomów na terenie Parku zamknięte zostały następujące odcinki szlaków turystycznych:
- "zielony" : Jerzykowice Wielkie (granica PNGS) - Krucze Skały - Darnków
- "niebieski" : Dańczów (granica PNGS) - Krucze Skały - Darnków.
Za utrudnienia przepraszamy.
07 lutego 2018
Park Narodowy Gór Stołowych zaprasza na spotkanie z Piotrem Hercogiem - podróżnikiem, spotrowcem, organizatorem dużych wydarzeń sportowych takich jak Supermaraton Gór Stołowych czy Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich.
Spotkanie odbędzie się 13 lutego 2018 (wtorek) o godzinie 18.00 w Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych w Kudowie-Zdroju (ul. Słoneczna 31A). Wstęp wolny. Zapraszamy!
18 stycznia 2018
Park Narodowy Gór Stołowych zaprasza do udziału w Powaitowym Konkursie Wiedzy o Górach Stołowych organizowanym we współpracy ze Szkoła Podstawową nr 2 w Polanicy-Zdroju. Konkurs organizowany jest w ramach obchodów 25-lecia Parku Narodowego Gór Stołowych.
Konkurs jest otwarty dla wszystkich uczniów klas V – VII szkół podstawowych, klas II - III gimnazjów znajdujących się na terenie powiatu kłodzkiego.
I kategoria – klasy V – VII szkół podstawowych,
II kategoria – klasy II – III gimnazjum.
Więcej informacji o konkursie, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się w dziale Edukacja zakładka Konkursy
7 listopada 2017
Park Narodowy Gór Stołowych w ramach współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu udostępnia ankietę dotyczącą turystyki na terenie Parku. Wyniki badań ankietowych posłużą do przygotowania pracy magisterskiej pt.: "Turystyka alternatywna w Parku Narodowym Gór Stołowych".
Ankieta jest przeznaczona dla turystów, którzy minimum raz odwiedzili PNGS.
Ankieta udostępniona jest pod adresem https://www.survio.com/survey/d/N9W2V3L5G2P1R1W9J
27 października 2017
Park Narodowy Gór Stołowych otrzymał wyróżnienie w 2. Miedzynarodowym Konkursie "Najlepsze Wydawnictwa o Górach". Wyróżnienie przyznano za książkę "Mój Park - moja kraina. Zeszyt odkrywcy".
Organizatorem konkursu jest Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK. Wręczenie wyróżnienia nastąpiło w trakcie 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.
29 marca 2017
W Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych prezentujemy wystawę fotograficzną "Polska przyroda oczami śląskich fotografów". Atutem prezentowanych fotografii jest ich duże zróżnicowanie tematyczne, od zdjęć pejzażowych po makrofotografię. Autorzy zaprezentowali także szeroki wachlarz technik fotograficznych.
Wystawę mozna oglądać codziennie w godzinach otwarcia Ekocentrum. Wstęp bezpłatny.
Zapraszamy!
2 stycznia 2017
W dniu 2 stycznia 2017r. Minister Środowiska powołał na stanowisko Dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych wieloletniego pracownika parku p. mgr inż. Bartosza Małka.
26 września 2017
W dniach 9-13 października pod hasłem "Lasy nasze wspólne dobro" odbędzie się w Warszawie Wspólna Sesja Sesji Komitetu do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ oraz Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa FAO LAS2017. Sesji towarzyszyć będą obchody IV Europejskiego Tygodnia Leśnego. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.lasy.gov.pl/pl/informacje/wydarzenia/iv-europejski-tydzien-lesny
21 września 2017
Zapraszamy do udziału w III edycji akcji ekologicznej "Góry są w porządku". Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych odbędzie się ona 29 września.
O godzinie 8.00 start Rajdu Gwieździstego, zaś o 14.00 uroczyste otwarcie Eko-miasteczka przy Centrum Szkoleniowo Edukacyjnym PNGS w Karłowie. Więcej szczegółów na plakacie.
Zapraszamy!
10 sierpnia 2017
Władze Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
Dziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji
Dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego
wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska
zapraszają do uczestnictwa
w symbolicznym "Marszu Pamięci"
pod patronatem
JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Tadeusza Trziszki oraz
Dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych Bartosza Małka
Marsz poświęcony jest pamięci dwójki studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: Anny Kembrowskiej, studentki kierunku ochrona środowiska oraz Roberta Odżgi, studenta kierunku geodezja i kartografia, którzy 20 lat temu, 17 sierpnia 1997 roku zginęli w drodze na obóz naukowy w Górach Stołowych (w okolicach Narożnika). Do udziału zapraszamy całą społeczność akademicką.
Marsz odbędzie się w czwartek 17 sierpnia 2017 roku w Górach Stołowych. Rozpoczęcie marszu na parkingu na Lisiej Przełęczy o 11.00, a następnie wspólne przejście pod Narożnik (10 minut pod górę). Tam przewidziano kilka wypowiedzi oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na symbolicznych grobach i przy pamiątkowej tablicy (zamontowanej 20 lat temu).
Dla osób zainteresowanych uczelnia organizuje transport autobusem. Odjazd z parkingu pod Centrum Dydaktyczno-Naukowym przy ul. Grunwaldzkiej 24 A, 17 sierpnia o godzinie 8.00. Chętnych prosimy o zgłoszenia do dnia 10 sierpnia 2017 na adres mailowy dr inż. Katarzyny Szopki: katarzyna.szopka@upwr.edu.pl
Informacja z Głosu Uczelni Nr 55/1997
Źródło: www.upwr.edu.pl
13 lipca 2017
Park Narodowy Gór Stołowych zaparasza na kolejną, czwartą już edycję obchodów Wielkiego Dnia Pszczół. Jak co roku na uczestników czeka spacer pszczelim szlakiem, gry i zabawy w terenie, degustacja miodu a na zakończenie wspólne ognisko. Wszystkich chętnych do udziału zapraszamy w dniu 8 sierpnia 2017r. (wtorek) o godzinie 9:30 do Karłowa. Spotykamy się w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym PNGS (d. hotel Karłów). Istnieje możliwość zarezerwowania noclegu w CSE PNGS.
Więcej informacji na temat Wielkiego Dnia Pszczół znajduje się w Regulaminie.
8 maja 2017
UWAGA !!!
Trasy turystyczne na Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach od dnia 4 maja 2017r. są dostępne dla zwiedzających.
Opłaty za wstęp zgodnie z cennikiem zawartym w dziale "Turystyka"
Od dnia 08.05.2017r. wjazd pojazdów na górny parking przy Błędnych Skałach możliwy do godziny 17.00
Ostatni zjazd pojazdów z górnego parkingu przy Błędnych Skałach o godzinie 18.30 (zgodnie z obowiązującym harmonogramem).
DYREKTOR PARKU NARODOWEGO GÓR STOŁOWYCH.
8 maja 2017
Od 10 maja 2017r. Park Narodowy Gór Stołowych udostępni możliwość zakupu biletów on-line na teren Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego.
Zakupu biletu dokonać można za pośrednictwem platformy eParki.pl pod adresem pngs.eparki.pl
8 maja 2017
Park Narodowy Gór Stołowych wspólnie z Fundacją Qdowa zaprasza do wzięcia udziału w I rajdzie pieszym "Rusz w Stołowe". Celem akcji jest popularyzowanie walorów Gór Stołowych wśród społeczności lokalnej i nie tylko. W trakcie rajdu prowadzona będzie gra terenowa stanowiąca atrakcję zarówno dla młodszych jak i starszych.
Startujemy w Karłowie, 21 maja 2017r. o godzinie 10.00
Serdecznie zapraszamy!
Wiecej informacji na www.facebook.com/Qdowa oraz www.qdowa.org.pl
31 marca 2017
W związku z przejściem na emeryturę obecnego dyrektora Ojcowskiego Parku Narodowego, na podstawie art. 8c ust. 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r. poz. 2134, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 lipca 2012 r. w sprawie organizacji i przeprowadzania naboru na stanowisko dyrektora parku narodowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 839), Minister Środowiska ogłasza nabór na stanowisko: Dyrektora Ojcowskiego Parku Narodowego
6 kwietnia 2017
W ramach prowadzonej działalności edukacyjnej Roztoczański Park Narodowy zaprasza do udziału w ogólnopolskim projekcie aktywnej kampanii edukacyjnej "Przyrodniczy kalejdoskop RPN". Ideą projektu jest m.in.: wychowanie młodego pokolenia poprzez pogłębienie jego wrażliwości na sprawy ochrony rodzimej przyrody, aktywizacja ekologiczna dzieci na rzecz ochrony przyrody, podniesienie świadomości ekologicznej uczestników w/w projektu, kształtowanie postaw i zachowań proekologicznych, rozszerzenie i sprawdzenie praktycznej wiedzy przyrodniczej.
Nagrodzeni uczestnicy poza nagrodami rzeczowymi mają możliwość wzięcia udziału w wyjeździe szkoleniowym do Farmy Iluzji w Trojanowie. Planowany termin wyjazdu to 29 września br.
Więcej informacji o kampanii znajduje się w dziale "Edukacja" oraz na stronie www.roztoczanskipn.pl
Honorowy patronat objął Kurator Oświaty w Lublinie.
Organizacja konkursu dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
20 marca 2017
Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci naszego kolegi, emerytowanego Komendanta Straży Parku, śp. Ryszarda Talika.
Msza Święta pogrzebowa odprawiona zostanie dnia 21 marca 2017 r. o godz. 7:30 w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy Zdroju.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 21 marca 2017 r. o godz. 15:00 na Cmentarzu Komunalnym w Polanicy Zdroju.
Dyrekcja i Pracownicy Parku Narodowego Gór Stołowych
8 lutego 2017
Na podstawie art. 8c ust. 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r. poz. 1651, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 lipca 2012 r. w sprawie organizacji i przeprowadzania naboru na stanowisko dyrektora parku narodowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 839), Minister Środowiska ogłasza nabór na stanowisko: Dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego
24 stycznia 2017
W dniu 28.01.2017 r. od godziny 11.00 wystąpią utrudnienia na trasach narciarskich w rejonie Karłowa, Batorówka, Skalnych Grzybów oraz Wielkiego Torfowiska Batorowskiego. Utrudnienia związane będą z zawodami "Monteria FAT BIKE RACE Góry Stołowe". Szczegółowe informacje na temat zawodów znajdują się na stronie fatbikerace.pl
Prosimy o wyrozumiałość.
W dniu 29.01.2017 r. od godziny 11.00 wystąpią utrudnienia na trasach narciarskich w rejonie Karłowa i Pasterki związane z Międzynarodowym Biegiem Narciarskim im. Franza Pabla. Szczegółowe informacje na temat zawodów znajdują się na stronie www.gorystolowe.info
Prosimy o wyrozumiałość.
15 listopada 2016
Konkurs plastyczny "Góry Stołowe - kraina zrodzona z morza" rozstrzygnięty. 14 listopada w Ekocentrum PNGS odbyło się wręczenie nagród dla laureatów. Wśród nagrodzonych w kategorii szkół podstawowych znaleźli się uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lewinie Kłodzkim (I miejsce) oraz Zespołu Szkół w Międzylesiu (II i III miejsce). Laureatami w kategorii gimnazjów zostali uczniowie z Samorządowego Gimnazjum nr 2 w Domaszkowie (I miejsce), Zespołu Szkół w Radkowie (II miejsce) oraz Miejskiego Zespołu Szkół w Dusznikach Zdroju (III miejsce). Dodatkowo wyróżniono siedem prac. Łącznie w konkursie wzięło udział 106 prac plastycznych.
Nagrodzone i wyróżnione prace prezentowane są do stycznia 2017 w Ekocentrum PNGS
Gratulujemy wszystkim laureatom i dziękujemy za udział w konkursie!
23 stycznia 2017
Na podstawie art. 8c ust. 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r. poz. 1651, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 lipca 2012 r. w sprawie organizacji i przeprowadzania naboru na stanowisko dyrektora parku narodowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 839), Minister Środowiska ogłasza nabór na stanowisko: Dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego
30 grudnia 2016
Na podstawie art. 8c ust. 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r. poz. 1651, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 lipca 2012 r. w sprawie organizacji i przeprowadzania naboru na stanowisko dyrektora parku narodowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 839), Minister Środowiska ogłasza nabór na stanowisko: Dyrektora Ojcowskiego Parku Narodowego
8 listopada 2016
W Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych prezentujemy wystawę fotograficzną ukazującą przyrodę Parku Narodowego "Bory Tucholskie". Wystawa składa się z około 40 fotografii prezentujących florę i faunę Borów Tucholskich.
Wystawę mozna oglądać codziennie w godzinach otwarcia Ekocentrum. Wstęp bezpłatny.
Zapraszamy!
17 listopada 2016
Jak co roku w trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Z tej okazji Ministerstwo Środowiska przygotowało infografikę zachęcającą do rzucenia tego nałogu. Zachecamy do zapoznania się z jej treścią i podjęcia próby rezygnacji z palenia tytoniu.
12 października 2016
Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych odbywa się w dniach 11 - 31 października seminarium dla pracowników gruzińskiego Ministerstwa Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych oraz Urzędu Miasta Tibilisi. Gruzińscy goście przebywają w Polsce na zaproszenie Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i uszczestniczą w kursie "Urban Forestry and Forest Monitoring". W trakcie seminarium w Górach Stołowych będa mieli okazję zapoznać się z metodami ochrony przyrody i udostępniania w PNGS oraz działalnością związaną z edukacją przyrodniczą prowadzoną przez Park.
8 sierpnia 2016
Już po raz trzeci na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych obchodziliśmy Wielki Dzień Pszczół. Jak w latach ubiegłych pracownicy zorganizowali spacer "Pszczelim Szlakiem", którego celem było uświadomienie społeczeństwa, jak ważna rolę odgrywają owady-zapylacze w życiu każdego z nas. Na czas spaceru, dla uczestników Dnia Pszczół, otworzono część parku na co dzień niedostępną dla turystów, gdzie można było zobaczyć w naturze m.in. zasiedlone pszczołą miodną kłody bartne, domki z pszczołą samotnicą – murarką.
20 czerwca 2016
Park Narodowy Gór Stołowych zaprasza do udziału w konkursie plastycznym "Góry Stołowe - kraina zrodzona z morza". Konkurs jest otwarty dla wszystkich uczniów klas IV – VI szkół podstawowych, klas I - III gimnazjów oraz klas I – III/IV szkół ponadgimnazjalnych znajdujących się na terenie powiatu kłodzkiego, wałbrzyskiego i miasta Wałbrzycha.
Nadsyłanie prac do 16 października 2016r.
Zapraszamy do udziału!
14 września 2016
W dniach 23-24 września odbędzie się II edycja akcji ekologicznej "Góry są w porządku!". Akcja organizowana jest w ramach kampanii "Sprzątanie Świata" i ma na celu wspólne sprzątanie dolnoślaskich szlaków turystycznych. Wiecej informacji znajduje się na plakacie.
Plakat akcji "Góry są w porządku!"29 sierpnia 2016
Bieszczadzki Park Narodowy jest organizatorem konkursu fotograficznego "Różnorodność biologiczna i krajobrazowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny". Konkurs ma zasięg ogólnopolski i adresowany jest do wszystkich fotografujących, w trzech kategoriach wiekowych: 13-15 lat, 16-19 lat oraz od 20 roku życia wzwyż . Jego celem jest zainteresowanie młodych ludzi poznaniem przyrody Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny, uwrażliwienie na jej piękno, zagrożenia i konieczność ochrony oraz upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki.
Konkurs jest objęty Patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska Głównego Konserwatora Przyrody. Patronat artystyczny objął Związek Polskich Fotografów Przyrody, natomiast Patronatem medialnym objęła Telewizja Polska S.A. Oddział w Rzeszowie i Gazeta Bieszczadzka.
Głównymi fundatorami nagród i wystawy pokonkursowej jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Bieszczadzki Park Narodowy.
Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej: http://www.bdpn.pl
15 czerwca 2016
Zapraszamy do zwiedzenia wystawy rysunków Stanisława Mrowińskiego, poznańskiego rysownika i ilustratora, tworzącego w Górach Stołowych w latach 60-tych i 70-tych XX wieku.
Wystawa składająca się z blisko pięćdziesięciu prac prezentowana jest w Ekocentrum PNGS w Kudowie Zdroju.
23 sierpnia 2016
Prosimy o wypełnienie ankiety dotyczącej użyteczności społecznej produktu geoinformacyjnego na przykładzie geoportali polskich parków narodowych. Ankieta pozwala określić poziom zainteresowania społeczeństwa tematyką polskich parków narodowych, najczęściej wykorzystywane źródła wiedzy na ich temat oraz użyteczność społeczną istniejących geoportali PN.
Ankieta odnosi się do wszystkich parków narodowych w Polsce (posiadających i nieposiadających swoje geoportale) oraz jest skierowana dla wszystkich osób zainteresowanych poruszaną tematyką. Dodatkowo jest anonimowa, a jej wyniki posłużą wyłącznie celom naukowym. Ankieta dostępna będzie do 10.09.2016r.
LINK DO ANKIETY: https://goo.gl/forms/e9ZAq0F0HDO8eNs13
16 grudzień 2015
Dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Park Narodowy Gór Stołowych wzbogacił się o nowoczesne narzędzie edukacyjne. W ramach realizacji projektu "Wsparcie działań edukacyjnych Parku Narodowego Gór Stołowych" powstała interaktywna mapa plastyczna prezentująca obszar Gór Stołowych. Mapa umożliwia korzystanie z wcześniej przygotowanych jak też samodzielnie tworzonych kompozycji mapy.
Mapa stanowi element ekspozycji prezentowanej w Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych, znajdującym się w Kudowie Zdroju.
24 maja 2016
Pierwszy Park Narodowy w Europie powstał 24 maja 1909 w Szwecji. Od 1999 roku Europejska Federacja Parków Narodowych Europarc ustanowiła ten dzień Europejskim Dniem Parków. Ma on na celu podnoszenie świadomości społeczeństw na temat potrzeby ochrony przyrody. Podkreśla także wartość jaką niosą dla mieszkańców Europy obszary chronione.
29 kwietnia 2016
Podczas obchodów Dznia Ziemi na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych odbyło się rozstrzygnięcie konkursu "Bądź EKO, zajedź daleko" zorganizowanego przez firmę FBSerwis Dolny Śląsk. W trakcie finału jego młodzi uczestnicy mieli okazję poznać ciekawostki Błednych Skał w trakcie spaceru z pracownikami Parku. Wzięli również udział w akcji sprzątania terenu Parku.
W finale konkursu wzięło udział ponad stu młodych ekologów z Wałbrzycha i powiatu kłodzkiego. We wręczeniu nagród brali udział przedstawiciele organizatora oraz patronów honorowych. Patronami honorowymi akcji byli Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Radków oraz Park Narodowy Gór Stołowych.
13 maja 2016
Zapraszamy do wzięcia udziału w wernisażu wystawy rysunków Stanisława Mrowińskiego, poznańskiego rysownika i ilustratora, tworzącego w Górach Stołowych w latach 60-tych i 70-tych XX wieku.
Wernisaż odbędzie się 10 czerwca 2016r. o godzinie 16.00 w Ekocentrum PNGS w Kudowie Zdroju.
14 styczeń 2016
Park Narodowy Gór Stołowych prezentuje wystawę "Osobliwości przyrodniczo-krajobrazowe polskich parków narodowych położonych na obszarach Natura 2000"
Wystawa przygotowana została przez Bieszczadzki Park Narodowy. Prezentuje ona najcenniejsze fragmenty polskiej przyrody, chronione na obszarach polskich parków narodowych
Fotografie prezentowane są w kudowskiej Pijalni Wód Mineralnych oraz w Ekocentrum PNGS.
29 wrzesień 2015
Park Narodowy Gór Stołowych otrzymał wyróżnienie za realizację projektu "Wsparcie edukacji ekologicznej na Pograniczu Kłodzkim" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013
Wyróżnienie wręczone zostało w trakcie konferencji podsumowującej działalność Euroregionu Glacensis w latach 2007-2013, która odbyła się w dniach 24-25 września w Janskich Lazniach.
31 sierpień 2015
27 sierpnia 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono wyniki XIX edycji konkursu "Modernizacja Roku". Park Narodowy Gór Stołowych został finalistą tego konkursu. Do konkursu zgłoszone zostały prace wykonane na trasie turystycznej w Błędnych Skałach.
Szczegółowe informacje na temat Laureatów i Finalistów konkursu znajdują się na stronie XIX Konkursu "Modernizacja Roku"
10 sierpnia 2015
W dniu 08.08.2015 r. już po raz drugi Park Narodowy Gór Stołowych obchodził Wielki Dzień Pszczół. Pracownicy Zespołu Ochrony Przyrody wraz z pracownikami terenowymi z Obwodu Ochronnego Szczeliniec zorganizowali spacer "Pszczelim Szlakiem". Więcej informacji na temat Wielkiego Dnia Pszczół 2015.
30 maja 2012
Dzięki funduszom przekazanym przez firmę TAURON Polska Energia na rzecz Parku Narodowego Gór Stołowych w ramach programu "CZAS NA LAS" rośnie 87 600 nowych sadzonek.
30 kwietnia 2012
W dniu 25 kwietnia 2012 w Kudowie Zdroju zawarte zostało porozumienie o współpracy pomiędzy PN Gór Stołowych a parkami narodowymi z Czech i Niemiec. Wydarzenie to miało miejsce w trakcie rozpoczynającej się międzynarodowej konferencji Sandstone Landscapes III.
Park Narodowy Gór Stołowych
ul. Słoneczna 31,
57-350 Kudowa Zdrój
tel. +48 74/ 8661-436, +48 74/ 8662-097
fax. +48 74/ 8654-918
GPS: 50° 26' 14" N 16° 15' 6" E
pngs@pngs.com.pl
Copyright by Park Narodowy Gór Stołowych