Przez Broumovské stěny i po Górach Stołowych

Pętla zaprowadzi Państwa w dzikie i romantyczne rejony pogranicza polsko-czeskiego, do pięknych scenerii dwóch skalnych masywów. Będziecie przejeżdżać przez narodowy rezerwat przyrody Broumovské stěny oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Ta trasa to propozycja wymagająca większego wysiłku fizycznego, dlatego przeznaczona jest dla lepiej przygotowanych pod względem kondycyjnym rowerzystów.

Wschód słońca nad Szczelińcem

W Góry Orlickie

Ta trasa doprowadzi Państwa do miejsc atrakcyjnych pod względem przyrodniczym i kulturowym na terenie pogórza i w północnej części Gór Orlickich. Część przebiegającej w Górach Orlickich trasy jest męcząca fizycznie, dlatego przeznaczona jest jedynie dla dobrze przygotowanych pod względem kondycyjnym rowerzystów.

Widok z Jiraskovej chaty W dolinie Olešenki

Wycieczka po obrzeżu Gór Stołowych

Zbudowane ze skał piaskowcowych Góry Stołowe leżą na terenie rezerwatu przyrody Broumovsko w północno-zachodnich Czechach oraz na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych w południowo-zachodniej Polsce. Rozpościerają się pomiędzy Karkonoszami a Górami Orlickimi. Znane są przede wszystkim dzięki piaskowcowym "skalnym miastom" na Szczelińcu, Błędnych Skałach, w Adršpachu oraz Teplicach nad Metują. U ich podnóża po stronie polskiej znajdują się znane uzdrowiska Kudowa, Duszniki oraz Polanica. Trasa rowerowa Góry Stołowe łączy te miasta ze Skałami Adršpašsko-teplickými z możliwością przejazdu w dwóch wariantach. Obydwa w większości wiodą po drogach asfaltowych o mniejszym ruchu samochodowym. Jeżeli wybiorą się Państwo w tę trasę czeka was jazda przepiękną krainą z licznymi punktami widokowymi oraz będziecie mogli odwiedzić wiele miasteczek i wsi Pogranicza Kłodzkiego.

Klasztor w Broumowie Widok z Ruprechtovickiego Špičaka

Trasa Stěny (Ściany)

Góry Stołowe położone w północno-wschodnich Czechach i w południowo-zachodniej Polsce tworzą jeden masyw górski. Zbudowane z piaskowców, są dominantą krajobrazu kotlin Polickiej i Broumovskiej oraz okolic uzdrowisk Kudowy, Dusznik i Polanicy. Proponujemy Państwu przejażdżkę wokół mającego długość 10 km, asymetrycznego grzbietu Broumovských stěn w Czechach oraz najwyższego w Górach Stołowych szczytu, Szczelińca Wielkiego (Hejšovina) 919 m n.p.m., leżącego na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych w Polsce. Trasa prowadzi po drogach o małym natężeniu ruchu samochodowego, w okolicach których napotkamy liczne miejsca widokowe.

Broumovske Stěny - "Kotek" Widok na Radków

Atrakcyjny zjazd z grzbietu Gór Orlickich

Ten, kto chce spędzić przyjemnie czas na rowerze i nie chce się przy tym zbytnio zmęczyć, może wjechać autobusem na szczyty Gór Orlickich a zjechać rowerem. Polecamy krótszy zjazd ze Šerlichu do šerlišskiego mlýna i po krótkim wjeździe na Polomskie sedlo cały czas będziemy już tylko zjeżdżać przez górską gminę Olešnicę w Górach Orlickich oraz doliną Olešenki do Bartoňovego zajazdu, który jest usytuowany w Pekle. Stąd do Nachodu i Kudowy Zdroju jest już tylko 7 km a trasa prowadzi przyjemną drogą w dolinie rzeki Metuji.

Schronisko Masarykova chata

Trasa Bożeny Nemcovej

Oprócz Adršpšsko - Teplických skał, w rejon Pogranicza Kłodzkiego przyciąga turystów również romantyczna dolina rzeki Upy położona pomiędzy Českou Skalicí a Červeným Kostelcem nazwana Babiččino údolí. (Dolina Babuni). Zapraszamy Państwa do przejażdżki najstarszą oznaczoną trasą rowerową po tym, bogatym w atrakcje kulturalne i przyrodnicze zakątku północno-zachodnich Czech. Rejon związany jest z literackim dziełem znanej czeskiej pisarki Bożeny Němcové pt. "Babunia"

.
Pomnik Babički Ratibořice - stary młyn

Przyjemna wycieczka rowerowa w Góry Orlickie i do Wzgórz Lewińskich

Oprócz atrakcji turystycznych związanych z budową skał piaskowcowych w Gór Stołowych niezapomniane wrażenie wywołują piękne widoki Wzgórz Lewińskich i Gór Orlickich które możemy zobaczyć pokonując opisaną trasę. Proponujemy Państwu łatwą i przyjemną wycieczkę rowerową w kierunku Novego Hradka i Olesnice. Po drodze tuż za Kudową można odwiedzić słynne z właściwości leczniczych źródło Marii i kaplicę MB Bolesnej z 1887 r położone w Zielonej Dolinie(450 m w bok polną drogą w kierunku lasu na wysokości stawów rybnych)

Olešnice - rynek Kapliczka w Zielonej Dolinie

Ciekawa i łatwa wycieczka krajoznawcza do Pekla i Novego Mesta n.Metuje

Oprócz atrakcji turystycznych związanych z budową skał piaskowcowych niezapomniane wrażenie wywołują głębokie doliny rzek Metuje i Olesenki przepływających przez obszar górski polożony na południe od Nachodu i Kudowy. Proponujemy Państwu łatwą i przyjemną wycieczkę rowerową do miejsca w którym obie rzeki łączą się ze sobą i płyną dalej jako rzeka Metuje w kierunku Nowego Mesta. Po drodze tuż za Kudową można odwiedzić słynne z właściwości leczniczych źródło Marii i kaplicę MB Bolesnej z 1887 r położone w Zielonej Dolinie(450 m w bok polną drogą w kierunku lasu na wysokości stawów rybnych)

Nové Město Schronisko w dolinie Peklo

Trasa rowerowa im. T. G. Masaryka

Rok 1903: W Velkém Dřevíči koło Hronova spędza wakacje ze swoją rodziną Tomáš Garique Masaryk, przyszły pierwszy prezydent Czech. Chętnie podróżował, urządzał piesze i rowerowe wycieczki. Podczas pobytu w rejonie Hronova odwiedził ze swoimi bliskimi "czeski kąt" w ówczesnych Prusach - wioski u podnóża majestatycznych Gór Stołowych. Proponujemy Państwu wycieczkę rowerową śladami wielkiego męża stanu, poprzez miejsca związane z bogatą spuścizną kulturalną regionu oraz przez mniej znane rejony Parku Narodowego Gór Stołowych. Będzie także okazja na spróbowanie wód mineralnych, z których słynie uzdrowisko Kudowa Zdrój oraz zwiedzenie atrakcji turystycznych tego miasta.

Czermna - Kaplica Czaszek Błędne Skały - "Kurza Stopka"

W sercu Parku Narodowego Gór Stołowych

Szlak rowerowy poprowadzono na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Wytyczony jest w taki sposób, aby poruszający się rowerzyści mieli możliwość dotarcia do najciekawszych zakątków Gór Stołowych.

Szczeliniec Wielki

Na rowerze do Błędnych Skał

Z okolic Kudowy wiele osób chętnie organizuje wycieczkę rowerową do labiryntu Błędnych Skał a opis trasy pozwala na najbardziej łagodny podjazd z Kudowy Zdroju do jednego z najbardziej atrakcyjnych rejonów w Górach Stołowych. Po pieszym przejściu labiryntu Błędnych Skał (rowery pozostawiamy na parkingu), będziemy mieli możliwość odwiedzenia skansenu w Pstrążnej. W drodze powrotnej możemy zwiedzić ruchomą szopkę oraz Kaplicę Czaszek w Czermnej.

Błędne Skały

Okolice Náchodu

Ta trasa umożliwi poznanie okolic Náchodu rowerzystom wyposażonym w rowery górskie. Poprowadzi do byłej części uzdrowiskowej w Běloves, skąd rozpocznie się wspinaczka do bunkra artyleryjskiego Březinka, oraz na skraj gminy Dobrošov. Minąwszy znane umocnienia, trasa zaczyna opadać a rowerzyści będą stopniowo tracić zdobyta z takim trudem wysokość. Długi zjazd do doliny Peklo będzie zasłużonym odpoczynkiem. Końcowa część trasy wiedzie malowniczą doliną rzeki Metuje.

Náchod - ratusz Náchod - zamek

Wzdłuż rzeki Metuja na rolkach

W ciągu ostatnich kilku lat bardzo popularne staje się jeżdżenie na rolkach. Po miejscowych drogach z dobrą asfaltową nawierzchnią sport ten uprawiają nie tylko młodsze, ale również średnie i starsze generacje. Po otwarciu ścieżki rowerowej z Bělovse do Velkého Poříčí, już od 2005 r. jeżdżą po niej "rolkowcy". Miasto Nachod chce umożliwić jazdę na rolkach wzdłuż rzeki Metuji z Velkého Poříčí przez Náchod aż do Pekla. Sprawdzicie, jak mieszkańcom Nachodu udaje się realizować ten zamiar i spróbujcie również sami przejechać się po nowo otwartych odcinkach.

Náchod - muzeum Na trasie dla rolkarzy