Do Adršpašských i Teplických skał

Najbardziej znane piaskowcowe "skalne miasta" północno-wschodnich Czech znajdują się z narodowym rezerwacie przyrody Adršpašskoteplické skály. Obszar formacji piaskowcowych o powierzchni 17,7 km2 należy do najbardziej rozległych nie tylko w Czechach, ale w całej środkowej Europie. Każdy, kto znajdzie się na Pograniczu Kłodzkim nie może ominąć tego wspaniałego dzieła przyrody. Niezbyt męczące trasy oferują możliwość, aby w ciągu jednego dnia poczuć spokojną i majestatyczną atmosferę obydwóch miast skalnych.


Adršpašske Skały W okolicach Adršpachu


Z Kudowy Zdroju na Kruczą Kopę

Propozycja całodniowej wycieczki pieszej zapewniającej bardzo różnorodne wrażenia. Oprócz zwiedzenia atrakcji turystycznych uzdrowiskowego miasta Kudowy Zdroju, będą mieli Państwo okazję odczuć spokojny klimat małych miejscowości górskich (Jerzykowice Wielkie, Darnków i Jakubowie), przejść przez malownicze lasy bukowe na szczyt Kruczej Kopy, skąd rozpościera się wspaniały widok na Wzgórza Darnkowskie oraz znaleźć się na polanie Ymca - miejscu wypoczynkowym zlokalizowanym u podnóża Gór Stołowych. Podczas powrotu zachwycą Państwa rozległe panoramy widoczne z łąk nad Jakubowicami.


Sanatorium Polonia w Kudowie Zdroju

Ścieżka edukacyjna Dobrošov

Brama Nachodska od niepamiętnych czasów leżała na szlaku handlowym do Kłodzka. To położenie geograficzne sprawiało, że często była miejscem, przez które armie w czasie konfliktów zbrojnych wchodziły na terytorium Czech. W trzydziestych latach XX wieku, z powodu rosnącego zagrożenia ze strony umacniającego się ruchu faszystowskiego, postanowiono wybudować umocnienia w okolicach Nachodu. Ten, kto chciałby bliżej zapoznać się z obiektami wojennymi, ich funkcją w czasie wojny i całym systemem linii obronnej z 1937 - 38 r., powinien poświęcić dzień na zwiedzenie bunkrów Zelený, Můstek, Březinka oraz ścieżki edukacyjnej Dobrošov. Będzie miał okazję ocenić nie tylko wynik prac specjalistów inżynierii wojskowej, ale również firm budowlanych oraz współczesnych pracowników muzeum regionalnego w Nachodzie i członków klubu wojen historycznych.

Bunkry w Dobrošovie


Piesza wycieczka z Kudowy Zdrój na Błędne Skały

Poruszamy się po szlakach turystycznych w kolorze czerwonym i zielonym. Trasa wycieczki poprowadzi nas z centrum Kudowy Zdroju do jednego z najbardziej atrakcyjnych rejonów w Górach Stołowych - zespołu Błędnych Skał. Po zwiedzeniu labiryntu Błędnych Skał, będziemy mieli możliwość odwiedzenia skansenu w Pstrążnej. W drodze powrotnej odwiedzimy ruchomą szopkę oraz Kaplicę Czaszek w Czermnej.Wieża kościoła św. Bartłomieja w Czermnej Błędne Skały


Interesująca wycieczka do Wambierzyc i Skalnych Grzybów

Poruszamy się po szlakach oznaczonych kolorem niebieskim i żółtym (od Batorowa drogą powiatową nie oznakowaną do Szczytnej). Wycieczkę rozpoczynamy w Kudowie Zdroju. Z Kudowy udajemy się autobusem do Radkowa. W Radkowie rozpoczyna się piesza część wycieczki. Na trasie tej podziwiać można zabudowę sakralną Wambierzyc nazywanych Śląską Jerozolimą, odwiedzić prywatny skansen oraz powędrować szlakiem Skalnych Grzybów we wschodniej części Gór Stołowych. Po dotarciu do Szczytnej udajemy się autobusem do Kudowy Zdroju.


Bazylika p.w. NMP w Wambierzycach Skalne Grzyby


Atrakcyjna widokowo wycieczka na Szczeliniec Wielki

Trasa prowadzi po szlakach turystycznych oznaczonych kolorem żółtym i niebieskim. Wycieczka rozpoczyna się na przystanku PKS w Kudowie Zdroju. Po dotarciu do Karłowa zwiedzić można najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki o wysokości 919 m n.p.m. Następnie przez masyw Narożnika trasa prowadzi do Dusznik Zdroju, najstarszego uzdrowiska Ziemi Kłodzkiej. Z Dusznik Zdroju do Kudowy Zdroju powrócić można komunikacją autobusową lub kolejową.Szczeliniec Wielki

Bardzo ciekawa wycieczka na Hvězdę

Długa, średnio trudna trasa piesza prowadzi przez najciekawsze miejsca piaskowcowych Broumovských stěn oferując przystanek przy kapliczce i schronisku na Hvězdě i przy kilku innych punktach widokowych tego zalesionego masywu górskiego. Podczas dobrych warunków pogodowych będą mięli Państwo możliwość zobaczenia niemalże całej Kotliny Broumovskiej oraz części regionu Policka i Machovska - jednej z najpiękniejszych partii chronionego obszaru Broumovsko.

Widok z Broumovskich Ścian Hvězda, kaplica p.w. NMP